Na jednom z festivalov som sa zúčastnil prednášky o LARPoch na Slovensku. Prednášajúci vtedy spomínal rôzne podujatia, avšak Vampire LARPy vynechal s tým, že sa o nich vlastne nič nevie a zúčastniť sa ich je veľmi náročné. Roky na to, ako organizátor Stolen Lives, som sa rozhodol napísať tento článok určený najmä tým, ktorí nemajú o tomto žánri LARPov ani tušenie.
Vampire LARPy sú samozrejme hry ako všetky iné. Zväčša sa odohrávajú vo fiktívnom svete World of Darkness, ktorý je paralelným svetom k tomu nášmu. Teda až na to, že pod rúškom tmy sa po mestách prechádzajú upíri, v hlbokých lesoch lovia zver vlkodlaci či pri magickej vatre tancujú fauni. Bežní smrteľníci samozrejme o ničom z toho vôbec nevedia a supernaturálne bytosti sa o svoje utajenie snažia zo všetkých síl.
Tento žáner LARPu má však aj niektoré ďalšie prvky, ktoré sú pre neho typické:

Autor: Eva Pifková
Prostredie
Vampire LARPy majú u nás vyše 10-ročnú tradíciu. V minulosti sa hry odohrávali čisto v mestách a boj sa odohrával v temných uličkách ďaleko od očí náhodných okoloidúcich. Moderné kamerové systémy, strach ľudí z terorizmu, ako aj vysoký záujem hráčov o pekné kulisy postupne viedli k tomu, aby sa hry odohrávali viac v interiéri.
Stále sa však snažíme hry rozpohybovať tak, aby sa dej a úlohy odohrávali nielen v jednom podniku, ale aby sa hráči museli presúvať rôzne po meste, či už pri plnení úloh alebo pri boji s nepriateľom. Prechádzka nočným centrom mesta má totiž atmosféru, ktorú žiaden interiér nenahradí.
V minulosti sa na Slovensku uskutočnilo veľa Vampire LARPov. Z tých, ktorých som sa sám zúčastnil to boli napríklad: Be Dark, Nox Mortis, Nočná Nitra, Privilégium, Schizma Prekliatych a Ultimus Arx. Boli to práve tieto hry ktoré mi umožnili spoznať ako v noci vyzerá Zvolen, Nitra, Žilina či Banská Bystrica.
Čas
Vo svete temnoty žijú všetky bytosti, ktoré si naša fantázia dokáže predstaviť. Pre podmienky LARPu sú však najlepšie hrateľní práve upíri. Moja skúsenosť z LARPu vo Varšave (VIC Warsaw by Night: City of Venom) ukázala, že hranie upírov cez deň je organizačne jednoduchšie, je možné dosiahnuť skvelé fotky a hráči nie sú unavení.
Tradíciou na Slovensku sa však stalo, že Vampire LARPy sa vždy hrali od západu slnka po jeho východ. My v tejto tradícii pokračujeme a držíme sa jej, nakoľko zapálené sviečky, tma aj ranná únava podľa nás ku tomuto typu hier jednoducho patria a dotvárajú tú správnu atmosféru.
Nadväznosť
Jedinečnosťou Vampire LARPov na Slovensku je to, že na seba dejovo aj reáliami nadväzujú. V minulosti bolo možné zúčastniť sa s rovnakou postavou hry vo Zvolene, Nitre či Žiline. Organizátori sa zväčša snažili nezasahovať do toho, čo sa dialo v iných mestách bez súhlasu miestnych organizátorov.
Po dlhých rokoch sa nám napríklad podarilo zorganizovať hru v Nitre v spolupráci s bývalou organizátorkou hier v tomto meste Evou Obertovou. Počas hry tak ožili takmer zabudnuté postavy hrané hráčmi pred mnohými rokmi. Osobne verím, že práve táto nadväznosť hier a vzájomný rešpekt medzi organizátormi umožňuje dotvárať čo najskutočnejšiu atmosféru na hre, a zároveň posilňuje hráčsku komunitu.
Výhodou pre hráčov, avšak úskalím pre organizátorov, je to, že sa nejedná o osamotené hry, ale dlhodobo prebiehajúce kroniky. Hráči hrajú svoje postavy aj medzi jednotlivými hrami. Keď majú chuť a čas, stretnú sa v meste a vyjednávajú s nepriateľmi, alebo so svojimi spojencami plnia rôzne úlohy.
V súčasnosti preferujeme koncept, v ktorom sa raz za rok koná v Bratislave veľká hra trvajúca dve noci, a popri tom sa okrem malých scénok iniciovaných samotnými hráčmi podarí zorganizovať niekoľko menších a kratších, avšak o to viac atmosférickejších a dejom nabitejších, LARPov.
Znalosť reálií
Jednou z ťažkostí, ktoré so sebou prinášajú Vampire LARPy, je práve potreba znalosti reálií. Zväčša je potrebná znalosť relatívne obsiahlych pravidiel pre pochopenie nadprirodzených schopností či boja. Navyše aj upírska spoločnosť so sebou prináša množstvo pravidiel a tradícií (herných reálií), ktorých dodržiavanie je pre upírov esenciálne.
Toto sa nám sčasti podarilo vyriešiť tak, že hráčom neznalým reálií WoD dávame postavy smrteľníkov či novo-prijatých upírov, ktorí sa všetky tieto zásady upírskeho života učia priamo počas hry.
Medzinárodnosť
Vždy som sníval o tom, že budú na seba dejovo naväzovať nielen hry na Slovensku, ale bude možné vycestovať aj do zahraničia a hrať tam svoju postavu.
V roku 2017 sa nám podarilo dosiahnuť veľký úspech, keď naša Bratislavská kronika vstúpila do Vampire International Chronicles. Tento projekt zastrešuje množstvo miest od Švajčiarska, cez Poľsko, Rakúsko až po Chorvátsko.
Každý organizátor si dej vo svojom meste riadi sám, hry sa však navzájom ovplyvňujú. Dnes už nie je problém začať so svojou postavou z Bratislavy riešiť nejakú úlohu vo Viedni a dokončiť ju vo Varšave. Rovnako hráči zo Švajčiarska môžu bez obtiaží navštíviť Bratislavu.

Účastníci hry Stolen Lives : The Siege
Pokiaľ Vás táto téma zaujala, neváhajte využiť diskusiu. Viac informácií nájdete na www.vampire.bagras.sk
Ing. Jan RG Strašifták
organizátor kroniky Stolen Lives