Ako sa pripraviť na larp

Krátka a jednoduchá odpoveď na túto otázku by bola: „Pripravte sa tak, ako to od vás chce organizátor hry.“ Ten, komu takéto vysvetlenie stačí, môže teraz prestať čítať tento text a začať čítať propozície hry, ktorú si vybral. Ak ste sem zablúdili a zatiaľ vlastne neviete, čo to ten larp je, tak si o larpe niečo prečítajte.

Dobre zbavili sme sa tých, ktorí už o larpe vedia príliš veľa, aj tých, ktorí o ňom vedia príliš málo. Už ste tu len vy – larpoví nováčikovia. Tento článok nie je o tom, čo by ste si mali zbaliť do ruksaku / igelitky / prívesného vozíka / helikoptéry, keď idete na larpovú hru. Je o tom, ako by ste sa mali pripraviť vy.

10 krokov, ktoré by ste mali urobiť predtým, než pôjdete hrať larp

1. Vyberte si hru ktorá vám bude vyhovovať.

Väčšina problémov spočíva v tom, že niekto problémom nepredišiel. Ak viem, že nemám rád western, tak si ten Poklad na striebornom jazere jednoducho nepustím. A ak áno, tak na to musím mať naozaj dobrý dôvod. Napríklad, že chcem prekonať svoje predsudky.

Pamätajte si však, že kým film vašou nechuťou nejako obzvlášť netrpí, na larpovej hre sú ďalší hráči, ktorým môže Vaše westernové nechutenstvo kaziť ich zážitok z hry. Preto si vyberajte naozaj také hry, ktoré budete chcieť hrať naplno. Ak neviete, kde by ste larpové hry našli, inšpirujte sa v článku Kde larpy nájdem.

2. Prečítajte si základné informácie o hre: Čo, kde, kedy, kto a za koľko.

Je hádam samozrejmé, že hrať pôjdete iba takú hru, na ktorú ísť môžete. A to platí rovnako pre miesto, čas aj vstupný poplatok hry.

Poznámka: Ak je na Vašu peňaženku niektorá z hier príliš drahá, tak si ju jednoducho nevyberte. Nemá zmysel prosiť organizátorov o zníženie vstupného, a nemá zmysel ani ísť vykradnúť banku. V prvom prípade sa stretne s nepochopením a v tom druhom s rukou zákona.

3. Prihláste sa na hru a zaplaťte registračný poplatok.

Tento krok si nezaslúži ani túto jednu vysvetľujúcu vetu, ktorú som k nemu napísal.

4. Komunikujte s organizátormi.

Slušný organizátor Vám po registrácii na hru odpíše. Niektorým to trvá 10 sekúnd, iným pokojne aj niekoľko týždňov. Každý by však odpísať mal. Teraz je rad na Vás. Keď ste dostali email od organizátora, prečítajte si ho a odpíšte naň. Nie, nie je to spam. Je to snaha pripraviť Vám hru tak, aby ste si ju naozaj užili.

5. Prečítajte si doplňujúce informácie o hre: príbeh, pravidlá, texty o svete (takzvaný lore).

Do termínu hry je ešte dosť času, ale Vy sa už neviete dočkať. Našťastie je tu možnosť ako môžete svoju energiu investovať do niečoho užitočného a zároveň príjemného. Prečítajte si všetky doplňujúce informácie o hre, ktoré tvorcovia zverejnili. Nielen, že tým vyplníte svoj čas, ale ušetríte tým tvorcom čas a stres, keď zistia, že o ich hre neviete vôbec nič.

6. Pripravte si / prečítajte si postavu.

Pri tomto kroku záleží na tom, či idete na hru, pre ktorú tvorcovia pripravili postavy vopred, alebo si postavu máte vymyslieť sami. V prvom prípade by ste podklady k Vašej postave mali dostať priamo od tvorcov buď vopred, alebo tesne pred hrou. To záleží len na tvorcoch.

V druhom prípade Vás tvorcovia priamo vyzvú, aby ste si postavu pripravili. Pri jej príprave sa riaďte pokynmi tvorcov, Vašimi túžbami a zdravým rozumom. Ideálne presne v tomto poradí. Ak Vám organizátor napíše, že Vaša postava sa pre ich hru nie veľmi hodí, nemyslí to zle. Je super, že chcete hrať hraničiara žijúceho v stredovekom lese, ale na detektívnu hru z prostredia Aktov X sa hodí prinajlepšom ako nejaký akt X.

7. Komunikujte s organizátormi.

Pretože včasnej komunikácie s organizátormi nikdy nie je dosť. Iba že by jej bolo príliš veľa. V tom prípade organizátorom rovno napíšte, že Vás otravujú príliš, a že sa Vám majú ozvať až týždeň pred hrou. Jednoducho povedané: Komunikujte s organizátormi.

8. Prečítajte si základné informácie o hre: Čo, kde, kedy a kto.

Áno, aj tento krok tu už raz bol. Keďže sa ale termín hry blíži, potrebujete skontrolovať 3 veci. Pozrite si svoj kalendár, či Vám do termínu hry náhodou niečo neprišlo. Ak áno, čo najskôr to dajte vedieť organizátorom. Overte si, či naozaj viete, kde sa hra odohráva, aj to, či sa na miesto konania viete dostať. Pozor, napríklad Červený kameň je aj hrad pri Trnave, ale aj dedina pri Ilave. Nakoniec si overte predpoveď počasia, aby ste vedeli, čo si potrebujete zbaliť.

9. Zbaľte si veci.

Tento krok začína čítaním. Niektoré hry majú špeciálne požiadavky na hráčske kostýmy či vybavenie. Prezrite si ešte raz stránku hry a komunikáciu s organizátormi, nebudete potrebovať niečo špecifické. Ak áno, zbaľte to, ak nie, tak to nezbaľte. Zvyšné balenie je iba na Vás. Ak zvládnete v mraze prežiť iba v žabkách a trenkách a v hre to nebude prekážať, je to Vaše rozhodnutie. Bolo by ale fajn, ak by ste pri balení zapojili zdravý rozum. Nie nebaľte ho, použite ho.

10. Dopravte sa na miesto konania.

Vyššie som už napísal, že nie je Červený kameň ako Červený kameň. Privezte sa preto určite na správne miesto. Ak si nie ste istý, tak komunikujte s organizátormi. Možno budete mať šťastie a budú vedieť o niekom, kto na miesto hry pôjde s prázdnym autom.

Nech už pôjdete na miesto hry akýmkoľvek dopravným prostriedkom, príďte načas. Ak plánujete prísť neskôr, ako to od hráčov chcú organizátori, napíšte im o týchto Vašich plánoch.

11. Hrajte hru tak, ako by ste chceli aby ju hrali ostatní hráči.