Čo je to larp

Na tejto stánke Vám vysvetlíme, čo to vlastne ten larp je. Nechceme Vás unudiť hromadou informácií, ktoré možno nepotrebujete, preto sme vytvorili dve rôzne vysvetlenia. Jedno nudné, druhé o niečo zábavnejšie. Ale stop. Pred čítaním akéhokoľvek textu si určite pozrite tieto obrázky.

Nudné vysvetlenie larpu

Výraz LARP je akronymom (skratkou), ktorý tvoria prvé písmená anglických slov „live action role playing“. Ak by sme chceli túto skratku doslovne preložiť do slovenčiny, znelo by to asi takto: „hranie rolí naživo“. Zatiaľ nám to hovorí iba o tom, že niekto alebo niečo bude naživo hrať nejaké role. Poďme v skúmaní významu slova LARP hlbšie.

Výraz „live action“ je filmársky výraz, ktorý môžeme preložiť ako „hraný film“ – teda film, v ktorom živí herci hrajú vymyslený príbeh. Druhá časť výrazu larp – „role playing“ má zasa pôvod v psychológii a znamená hranie role. Tvorcovia slova larp sa však neinšpirovali až v psychológii. Vychádzali z terminológie, ktorá sa používala pri takzvaných rolových hrách (role playing games – RPG). Ak ste niekedy hrali počítačové hry ako Baldur’s Gate, Fallout alebo TES: Skyrim, tak Vám možno skratka RPG niečo hovorí. Áno, je to presne tá istá skratka, ktorá pôvodne označovala stolové verzie rolových hier.

Čo je teda ten larp? Je to niečo ako stolová či počítačová rolová hra, ale hrať ju budete naživo. Vy budete stvárňovať postavu v hernom svete, ktorý pre Vás pripraví organizátor hry. Môže to byť hotelová izba, ktorá sa premení na miesto vraždy, lesná čistinka reprezentujúca fantasy dedinu alebo školská trieda tváriaca sa ako mostík vesmírnej lode. Záleží na tom, akú hru si vyberiete. Hranice fantázie tu prakticky neexistujú. Teda okrem tých, na ktoré môžete naraziť pri výbere hier.

Zábavnejšie vysvetlenie larpu

Predstavte si, že ste kapitán vesmírnej lode. Velíte desiatkam, ba možno až stovkám členov posádky, ktorá sa potrebuje dostať na planétu Mars, pretože na Zemi už život nie je možný. Bavilo by Vás to? Nie? Tak si skúste predstaviť, že ste prevádzkovateľom baru na tejto vesmírnej lodi. Stále ste sa nenašli? Čo tak majiteľ hostinca na krížnych cestách uprostred temného stredoveku. Alebo by ste radšej boli rytierom? Stále nič? Tak detektívom, Vy by ste chceli byť ako Hercule Poirot.

Je vlastne jedno, čím by ste chceli byť. LARP je spôsob, pomocou ktorého sa môžete stať niekým iným. A to vo vopred pripravenej hre a na dohodnutý čas, teda bez rizika akýchkoľvek následkov. Zjednodušene by sa dalo povedať, že LARP je ako improvizovaný film, ktorý sa odohráva v reálnom svete a Vy ste v ňom hlavným hrdinom Vášho príbehu. Počas larpovej hry každý hráč vystupuje za postavu, ktorej osud tvorí práve on. Na rozdiel od divadelných predstavení, na larpovú hru sa nepozerajú žiadni diváci. Hráte iba pre zábavu seba a ostatných hráčov.

Vybrali ste si, čím chcete byť, teraz potrebujete nájsť larpovú hru, aby ste mohli svoju túžbu naplniť. Dohodli sme sa, že chcete byť detektívom. Hľadáte teda detektívnu larpovú hru. Pokračujte v článku Kde larpy nájdem.

Bonus: Vysvetlenie larpu v bodoch

Áno, sľúbili sme dve vysvetlenia a toto je tretie. Je však určite lepšie dostať viac vysvetlení, ako menej.

  • V larpovej hre viacerí hráči vystupujú za rôzne postavy v improvizovanom príbehu.
  • Žáner, prostredie a tému príbehu larpovej hry pripravujú larpoví tvorcovia a organizátori.
  • Hranie hry prebieha interakciami postáv medzi sebou (konflikt postáv), postáv s prostredím (konflikt postavy so svetom) alebo postáv s ich hráčmi (vnútorný konflikt).
  • Fyzické riešenie konfliktov je počas larpovej hry riešené zástupným konaním alebo pomocou použitia bezpečných replík zbraní.
  • Cieľom larpovej hry je spravidla zábava.