Larpové stretko v Novej Dubnici 2016

Ubehol už nejaký čas od larpového stretka ktoré sme organizovali v Novej Dubnici. Stretnutia sa zúčastnilo približne dvadsať larpistov. Po krátkom úvode a vrúcnych zvítaniach sa rozprúdila búrlivá debata o aktuálnom stave larpov na Slovensku.

Ubehol už nejaký čas od larpového stretka ktoré sme organizovali v Novej Dubnici. Stretnutia sa zúčastnilo približne dvadsať larpistov. Po krátkom úvode a vrúcnych zvítaniach sa rozprúdila búrlivá debata o aktuálnom stave larpov na Slovensku.

Výsledkom tejto plodnej debaty boli nasledovné zhodnotenia. Za najväčší problém účastníci označili čoraz premrštenejšie ceny za vstupné na larpy, ktoré v konečnom dôsledku v cene nezahŕňajú takmer nič. Organizátori niektorých larpov si z nich výslovne spravili biznis a nie je im hanba pýtať od ľudi za jednodňový larp kľudne aj 20-30 euro, pri tých viacdňových to samozrejme narastá ešte viac. Ako by ľudia zabudli, že larpy sa kedysi organizovali pre zábavu, stretnutia a boli určené pre všetkých, nielen pre tých bohatších.  Kvôli týmto premršteným cenám, ktoré si veľa mladých ani nemôže dovoliť zaplatiť, larpová komunita prichádza o nových a nádejných hráčov.

Lapová komunita dlhodobo stagnuje, resp. upadá.  Akcií je čoraz menej a nových ľudí príbúda len veľmi málo. Organizátori namiesto toho aby spoupracovali, si hádžu polená pod nohy. Na druhej strane samotní hráči sú veľmi nezodpovední a často im je jedno, či sa vôbec včas registrujú alebo prečítajú potrebné informácie k samotnej hre.

Za veľké pozitívum hodnotíme znovuobnovenie larpovej internetovej stránky, ktorá snáď nanovo pomôže k tomu, aby sa larpová komunita postavila opäť na nohy.

Po tejto debate sme prešli k jednotlivým prezentáciam larpových akcii na rok 2017. Janči Doms a Martin Gallo predstavili svoj mestský larp z prostredia mafie, ktorý by sa mal konať niekedy na jar. RG nás uviedol do sveta vampire larpov, ktoré sa v súčastnosti konajú najmä v Bratislave a svoju akciu plánuje taktiež na jar. Bibiana Zelíková prezentovala Pochod Hraničirov ktorý v minulosti už niekoľkokrát úspešne zorganizovala. My samotni (Ragnar a Lokern) sme predstavstavili dve akcie a to jednodňový fantasy larp najmä pre nováčikov, Moriel (12.5.) a viacdňový larp zo sveta Sapkowskeho Zaklínača, pod názvom Tiene Torrenu (bližšie info pribudne čoskoro). Moriel by sa mal konať na jar a Tiene Torrenu v lete.

Týmto oficiálna časť stretnutia skončila a pokračovalo sa už len vo voľnej debate.

20 komentárov k “Larpové stretko v Novej Dubnici 2016”

 1. Ahoj, vieš to aj rozviť, čo sa týka cenenia a protihodnôt? Keďže v nasledovnom odstavci podávaš zas protichodnú informáciu…

  Pretože ak už som v životnej situácií, kedy si nemôžem dovoliť zaplatiť vstupné vo vyššej hodnote, tak ak už idem na LARP v podobnej hodnote, tak si tie pravidlá a setting prečítam, keďže sa pre mňa jedná o investíciu do zábavy na úrovni kúpenia si indie hry, alebo návštevy 3D kina.

  Tiež by som uvítal aj príklady, čo chýbalo a kde, pretože konštruktívna kritika pomáha zlepšovať LARP ako taký, preto aj vstupné na akciu by malo odrážať to, čo budem od hry očakávať, napr.:

  • zadarmo: oblečte si kostýmy a hrajte sa, že ste niečo iné… organizátori sú iba preto, že niekto ohlásil orgánom, že sa bude hra diať
  • platí sa: na organizátorov sa môže hráč kedykoľvek obrátiť s vecami ohľadom hry
  • do 5€: akcia je kamarátsky projekt a účastník platí za prácu organizátora čo sa týka písania scenáru a pod.
  • do 10€: komorná akcia, miesto je na hru vyhradené, komfort je v komunikácií a príprave postáv z hráčskej aj organizátorskej strany, príbeh má hlavu aj pätu, je možný workshop ohľadom sveta/pravidiel
  • do 15€: hry na pokračovanie, komunikácia s organizátormi je možná hocikedy, hrá sa pravidelne, svet aj pravidlá sa vyvíjajú na základe činov hráčov ako postáv, pravidlá fungujú a v prípade, že sa nájde diera, organizačný tím sa postará o to, aby hra fungovala a pokračovala ďalej… ideálne ponúka organizátor aj nejaké občerstvenie, alebo iný komfort, v rámci možností a sveta, tak aby bola ilúzia čo najmenej narušená… od tejto cenovej kategórie sme v územií, ktoré je vhodné sa zamyslieť, či je daná akcia pre vás a čo sa na nej bude od účastníka vyžadovať
  • 20-30€: Väčšinou akcia na ktorej si od organizátora požičiavate aj kostým, očakával by som vyšší komfort v rámci služieb, ako aj dej na úrovni, alebo stvárnenie sveta… Jednoducho platím za službu a očakávam, že ju dostanem, rovnako ako aj podporu ktorú v rámci služby mám obdržať.
  • okolo 50€: ide o akciu ktorá si podobné služby vyžaduje a teda aj následnú cenu, napríklad vo fantasy vyžaduje stavbu kulís, v mestskom ide o rezerváciu stolov v podnikoch, zariadenie transportnej taxi služby pre hráčov, reqizity na úrovni = vysoká úroveň efektov, prepracovaný pravidlový a rozprávačský systém, ak sa má riešiť drak, na hre reálne aj drak bude a bude mať cez 12 metrov a podobne.
  • 100 a viac €: profesionálna hra, na ktorú keď pozvem šéfa korporácie a príde, bude si pripadať ako keby bol naozaj postavou vo filme

  Takže áno, LARP má byť aj pre študentov a začiatočníkov, ale prečo by nemohol byť aj pre aktívne zarábajúcich ľudí prahnúcich po zážitkovej turistike?

 2. Mne to skorej zaváňa tým, že z jedného exeplára robím všeobjímajúce závery platné pre všetky larpy. Toto by im u mojho školiteľa v diplomke teda neprešlo 😛 Autorom článku by som odporučila navštevovať iné larpy (áno, aj tie za hranicami nášho zaprdnutého SR), aby zistili koľko larpovej vody ubehlo, na koľko inovácií sa už prišlo a budem dúfať, že napríklad spomínaný Moriel bude určený pre dnešného hráča a nebude robený z nostalgie za dávnymi dobrými časmi, kedy systém spomínaného larpu bol roky rovnaký len vymenil kabát (vikingovia, piráti, atd). A toto všetko napriek tomu, že mam radosť z planovanych akcií na tento rok…

  btw. kedy bolo stretko pridané do kalendára?? vobec som o nom nevedela

 3. Niekolko postrehov ku prebiehajucej debate na FB, ktorej do flamu vyrazne nakopol Mosko, tym ze ucelovo odstranil z vyroku o organizatoroch, ze sa jedna o organizatorov „niektorych larpov“ a ze za premrstene ceny (t.j. bezdovodne drahe) neponukaju „takmer“ nic:
  1. Ked ste clanok (=report zo stretka) necitali, co vas motivuje reagovat a minat svoj cas? Trollenie? Rozputavat flame? Aspon pozitivne, ze ste sa k tomu, ze ste to necitali, niektori priznali. Na druhej strane tu vidim kopu neaktivnych ci velmi sporadickych hracov a byvalych organizatorov.
  2. Stretko som neorganizoval, ale osobne som sa ho zucastnil ako radovy ucastnik. Udajna kontroverzia zda sa tkvie v niektorych tvrdeniach, ktore sa zjavne niekoho dotkli. Pre niekoho to vyvolalo konfrontacia typu “Trafena hus zagagala“ alebo zeby: “Iniciativny blbec horsi ako triedny nepriatel“.
  3. Citacia: “Za najväčší problém účastníci označili čoraz premrštenejšie ceny za vstupné na larpy, ktoré v konečnom dôsledku v cene nezahŕňajú takmer nič.” Takmer nic sa da chapat rozne. Da sa to interpretovat aj tak, ze takmer nic navyse oproti hram, ktore narabaju s mensim rozpoctom vyzbieranym od hracov. Priestori, drevene kulisy, podsady, hangare sa daju prenajat ci zohnat za rozne ceny a casto samotni hraci nevedia ako bolo s rozpoctom narabane. Napriklad, ak zorganizujem LARP s tematikou horroroveho hotela a priestori penzionu mam cez bratranca z druheho kolena mojho stryka zadarmo no dam vstupne 200 eur, tak jasne, ze si hraci budu mysliet, ze tie peniaze isli na priestori, ak tam okrem toho uz nic take extra nebude, no a hraci budu spokojni. Rovnako ak pouzijem kulisy z predosleho rocnika, ktore mi zaplatilo vstupne z predchadzajuceho rocnika, tak novi hraci tohoto rocnika nebudu vediet, ze peniaze z ich vstupneho neboli pouzite na vec uz zaplatenu a budu spokojni 🙂 To je vec moralky a etiky organizatorov. Alebo ak si dam vysoke vstupne za ktore si dam urobit profikostym demona, ktore na dany LARP az tak nepotrebujem, ale vzdy som ho chcel mat, tak preco to nevyuzit. Ten isty kostym pouzijem na dalsom rocniku ci inych LARPoch a stale si pytam vysoke stupne, ktore nereflektujem, pripadne si za hracske stupne dam spravit iny profikostym, po ktorom tuzim. Druha vec je,ci je narabane s rozpoctom neefektivne, ale co s tym hraci spravia? V konecnom dosledku, vsetci sa teraz odvolavame, ze ked je dopyt je aj ponuka, kde je problem? To je pravda, ale dopyt je aj po Danielle Steelovej a technoparty. RoSzomak sa pyta, co je zle, ze si na tom niekto robi biznis? Nic, ale patrilo by sa to aspon priznat pred hracmi, v tomto pripade klientami ci zakaznikmi. Co je zle, ak skupina ludi na to poukaze? Nic, len to mozno kazi trochu biznis. Pointa tejto citacie, z mojho pohladu a z diskusie, ktora tam prebiehala nespociva v tom, ze by sa nemali robit vysokorozpoctove LARPy s vysokym vstupnym, pokial to na hre je vidiet a peniaze su pouzite efektivne. Toto tam ani nikto nekritizoval. Je to zda sa mierene skor ako kritika hier, kde je vysoke vstupne a nizka protihodnota (= cena je premrstena), cim sa odradzaju potencionalni novacikovia-hraci.
  4. Citacia: “Organizátori niektorých larpov si z nich výslovne spravili biznis a nie je im hanba pýtať od ľudi za jednodňový larp kľudne aj 20–30 euro, pri tých viacdňových to samozrejme narastá ešte viac.”
  4A: Zjavne maju niektori ludia problem s pouzitim spravneho vyznamu slov v danom kontexte. Ked sa povie biznis tak sa sice moze mysliet obchodna cinnosti ci podnikanie, ale biznis zahrna aj vyznami ako zisk ci nahananie sa za nim. Z mojho pohladu zisk nemusi byt len financny, aj dobry kostym, “ktory som potreboval pre NPCcko” a zostal mi, “velkoryse obcerstvenie” pre staff rozumej pijatika a pod. je formou zisku. No nebudeme naivni, zisk na LARPoch vie byt aj financny. Nie sice taky, aby sa to oplatilo robit na plny uvazok (na larpy.cz je o tom clanok a to hovori Claus Raasted co stal za CoW ci FM), nie je to ani dobra kompenzacia za vynalozeny cas (ved v TESCU za pokladnou by som za ten cas mozno zarobil aj viac), ale ak cisto teoreticky bude viac podOrganizatorov robit uplne ci skoro zadarmo, tak ten kolac pre hlavnehoOrga vie byt aj vacsi. Pri tomto treba pripustit, ze zisk nie je velky, ale je vo vseobecnosti mnoho ludi ktori radsej menej ziskaju cinnostou, ktora ich bavi (organizovanie a hranie LARPu), ako by mal ziskat viac, ale cinnostou, ktora ich nebavi.
  4B:20-30 eur za jednodnovy resp. par hodinovy LARP pripustili v tejto diskusii a dokonca sa aj uvadzal priklad. Ciastka teda nie je vymyslena. A takych akcii je viac, nie je to teda tak, ako uvadza Alcielle, ze sa jedna o jeden exemplar, ktorym sa zovseobecnuje. A to o zahranici ani nehovorim.
  5. Citacia: „Ako by ľudia zabudli, že larpy sa kedysi organizovali pre zábavu, stretnutia a boli určené pre všetkých, nielen pre tých bohatších. Kvôli týmto premršteným cenám, ktoré si veľa mladých ani nemôže dovoliť zaplatiť, larpová komunita prichádza o nových a nádejných hráčov.“ Vedel som ze sa tu objavi argument typu „Za festival dam viac! V pube s kamosmi prechlastam za dve hodiny trojnasobok!“, ale zabudate, ze popri hracoch, ktori chodia za rok na jednu akciu v lete, su aj taki, ktori chodia na vela akcii a to aj medzi nezarabajucimi studentmi. Ked som bol student ja, obracal som kazdu korunu/euro, aby som mohol chodit na co najviac LARPov, najvacsie polozky pri LARPoch bolo cestovanie na LARP a pri vysokom vstupnom to o to viac odradzalo od ucasti. Aj na SLADe, larpy.sk, facebooku ci na SHL sa nariekalo, ze je problem, ak mame malo novych hracov. Este lepsie novych a kvalitnych. Akosi sa zabuda, ako ten „vol, co telatom bol“, ze mnoho kvalitnych hracov, sa stalo kvalitnymi prave pre to, ze ziskavali mnozstvo skusenosti na mnozstve LARPov. Kazdy ORG chce len zlizat smotanu. Chce aby mu na LARP prisli len hraci co su herecky nadani roleplayeri v perfetknych kostymoch s presvedcivym hernym prejavom. Chce, aby mal na hre len takychto hracov a to vo velkom mnozstve. Ale kde sa to hraci maju naucit? Argumentuje sa tu tym, ze sa zdviha vstupne ,aby na hre neboli „plachtaci s hokejkovymi mecmi“ ale vec sa ma tak, ze mnohi z nas, presne takto zacinali. Kto z vas by vtedy, ked sme zacinali prisiel na LARP na vtedajsiu menu v roku 2005 povedzme za 500 SK (v roku 2005 pytat 100SK za viacdnovy letny LARP na Slovensku bolo vcelku dost) a do kostymu vrazil tak 1000 SK (latka+krajcir) a zbrane tak 400 SK, a to by ste ani nevedeli, ci vas to bude bavit. Tu je ta paralela so sucasnostou: Teraz sa pyta od nadejneho hraca, co doma drti RPGcka a na LARPe este nebol, aby dal za LARP 20-30 eur a dalsich 50-100 dal do kostymu, aby nejak vyzeral, idealne si kupil zbran z Hurky za 30 eur, lebo vsak nema skusenosti a jeho pokus o zbran by dopadol katastrofalne a na LARP nepouzitelne. Teraz nikto, nechce byt na rovnakej akcii s plachtakmi a hokejkami, lebo sa posunul pomyselny standart. Tak a teraz sa podrzte, da sa spravit aj prepracovany, kvalitny LARP, ktory je za malo penazi s dobrymi kostymami hracov a to dokonca zadarmo a opakovane. Felder ( rok 2010) bola akcia bez vstupneho, ktora priniesla mnohe inovativne mechaniky a podla spatnej vazby, ktora bola sucastou akcie a nasledovala bezprostredne po LARPe mala znacny uspech. Preto Felder mal aj pokracovanie (rok 2011). Dalsi priklad Sfery Osudu – stvordnovy LARP s drevenymi kulisami (rozumej hradby, stavby), prepracovanym svetom, pribehom a mnozstvom dobrodruzstiev = cena 6 eur (rok 2013). Simon Dogyno Kravar toto ti moze tiez z mojho pohladu ukazat, co si sa pytal na cenenia a protihodnoty. Teda rovnica, ze LARP zadarmo ci za cca 5 eur = plachtaci s hokejkami ci slaby, neprepracovany LARP neplati. Rovnako ako neplati rovnica, ze drahy LARP je dobry LARP.
  6. Citacia: „Na druhej strane samotní hráči sú veľmi nezodpovední a často im je jedno, či sa vôbec včas registrujú alebo prečítajú potrebné informácie k samotnej hre.“ Povedal som to v diskusii aj na stretku a hovorim to aj teraz, takychto hracov co sa neskoro registruju by podla svojho uvazenia ORGanizator nemal na hru pustit, pri hre kde su podstatne presne pravidla opat zaviest preskusanie.
  Alcielle: mal som pocit clanok na LARPy.sk bol report zo stretka a nie diplomovka. Tiez by som im odporucil zucastnit sa aj na inych LARPoch (nezdielam vsak tvoj nazor ze SR je zaprdene), rovnako ako akemukolvek inemu ORGanizatorovi pre vseobecny prehlad o trendoch, co neznamena, ze sa im treba podriadovat. Spolupracoval som v minulosti na tvorbe na viacerych seriach LARPov aj s Ragnarom ako napriklad Narkantes, Garmen a aj na Moriel 11. Kazda z nich mala pre svoju seriu typicky format, ale jednotlive serie boli odlisne (Garmen bol svet a jednotlivcoch zatial co Moriel bol o skupinach). Neviem aky bude spominany Moriel, ani ci bude pre dnesneho hraca, ale ak ma niekto rad classic rock a pojde na koncert takej kapely, tak asi neocakava, ze budu hrat techno, pokial to nebude dopredu avizovane. I ked pamatam si, ze som sa ucastnil aj serie LARPov, kde ORGovia uplne prekopali format svojho LARPu z jedneho dielu na druhy a moc to nefungovalo. Skor som mal pocit, ze si chceli uchranit svoju „obchodnu znacku“ a pod rovnakym menom ponukat uplne inu hru.

  Nie som na FB , ale ak chcete niekto o tomto podebatit, tak mozeme niekedy osobne.
  Terro

  1. Ahoj Terro, áno, účelovo som parafrázoval, aby som podnietil diskusiu, nie flame. Ale to nie je podstatné. Mám doplňujúce otázky:

   1. Pri ktorých hrách ste na stretnutí zhodnotili, že neponúkajú za vložené peniaze adekvátnu protihodnotu?
   2. O ktorých orgoch na SVK si myslíte, že na LARPoch zarábajú?
   3. Prečo neuvádzaš prípad, že od bratranca som priestor na hru nezohnal a nepoužívam rekvizity z minulého roku? Ten je z hľadiska cenotvorby oveľa zaujímavejší.
   4. O tomto som sa už bavil na Starých Majstroch s Aďom Masárom. Ale asi to neuzavrieme, kým neurobíte jednu základnú vec. Prosím ťa, napíš článok v ktorom zverejníš, čo všetko ste zohnali na Sféry osudu zadarmo, a ako ste narábali s rozpočtom, keď sa vám podarilo urobiť štvordňovú nestratovú (ak bola) akciu so vstupným 6€. Všetci sa radi inšpirujeme.
 4. Hallo,
  Vsuvka1:
  Na vianocnom stetku som mala rozhovor s MiSOOm a musim povedat, ze poznamenal jednu velmi zasadnu vec co sa tyka porovnavania SK LARPov so zahranicinymi.
  V skratke: V zahranici si desiatky rokov odchovavali hracov na LARPoch, kotre neboli az tak financne narocne a oboznamovali siroku verejnost s tym co je LARP a vytvarali si tak zivu hracsku zakladnu, ktora im potom mohla chodi/t na vysokorozpoctove LARPy s paradnymi kulisami, aj ked ty hraci zostarli a mali uz rodiny.
  U nas je to problem, po tej nasej ‚krize‘ sa o cosi spomalil prirodzeny vyvoj a potencionalni hraci sa utiahli. Preto nemozeme cakat, ze sa u nas hned a zaraz uchytia drahe larpy. Nemozeme zacinat od vrchu, ked musime zacat od spodu a postupne ‚oboznamovat/vychovavat‘ ano, viem, nepocuva sa to lahko, pretoze to nie je teraz moc inn. Ale zoberte si priklad takeho 30nika-40nika, naozaj si myslite ze by z prvej supy vysolil ja neviem 100-200 euro za nieco o com nevie nic? Ak ano, kolko je takych. Mozno by mi starsi dali za pravdu, ze v tom veku (pokial nie som zbohatlik a mam nejake zavazky) uz premyslam, kam investujem a radsej idem na istoty (escape room (obrovska propagacia), whatever). Ake by to bolo keby v puberte, na vyske hraval LARPy, vedel by aspon do coho ide.
  Preto si myslim, ze treba stavat na LARPoch ktore tu vzdy budu a nie hladiet moc do nebies a snazit sa nieco budovat bez zakladov nema moc perspektivu. Ja viem ze Cechy a ine krajiny a je to vsetko super cool, ide im to, ale naozaj si treba uvedomit tie roky prace zatym. Nezatracujme preto akcie, ktore podporuju tych menej financne zdatnych, aby potom v buducnosti mohli byt pre inych orgov ‚zlatym dolom‘ (myslene pozitivne)
  Servus

  1. Ahoj,

   1. Hry za 100-200€ zatiaľ na SVK nikto nerobí a o tých nebol ani report. Hovori o hrách za cenu 20-30€. A preto naň tvorcovia takto nacenených hier reagovali.
   2. Nikto nezatracuje lacné larpy. Jediné, čo som si všimol, že sú ľudia, ktorí zatracujú drahé larpy. Väčšina ľudí, ktorí preferujú drahé larpy hovoria, že aj lacné akcie musia existovať.
   3. Ja stále nerozumiem jednej veci. Prečo má najväčší prírastok prvohráčov ten najdrahší larp na Slovensku – Kráľovstvo vína?

   Moško

 5. Pôvodne som ani nechcel na toto fórum reagovať, kedže na reporte som sa len spolupodielal a taktiež som bol len spoluorganizátorom stretnutia, ale keď už ma do toho Alcielle nepriamo zatiahla tak sa ozvem aj ja.
  Najpr by som bol rád keby pán Moško nevytŕhal naše slová z kontekstu, nakoľko my netvrdíme že sa to týka všetkých organizátorov na Slovensku. No smutné je, že niektorý sa s tým ešte otvorene chvália. Vtipné na tom celé je, že na FB polka zvás tvrdí, že nič take sa na Slovensku nedeje a druhá pola zase vraví že je to v poriaku. Tak ako to tede je, nedeje sa to alebo je to v poriadku?! Sami si týmto protirečíte. Taktiež nevidíme nič kontroverzné na záveroch tohoto larpového stretnutnia, na zamyslenie je možno to, prečo ste si z celého reportu vybrali právé toto a nehľadáte na ňom nič pozitívne. Zrejme to bude tým že sme niekomu zaťali do živého. Do budúcna vás teda poprosim keby ste nám vopred povedali aké zavery si predstavujete a ktoré môžeme zverejniť. Alebo ešte lepšie by bolo keby ste si ich rovno napísali sami aspoň by sme teraz neboli vašim tŕňom voku. Prípadne môžme aj klamať ak budete chcieť. Report som nepísal len ja ale podielal som sa na ňom. Čo sa týka záverou stretnutia na tých sa zhodlo takmer 20 ľudí, ako hráčov tak aj samotných organizátorov, tak by som bol nerád keby ste celé zhodnotenie pripisovali len mojej osobe. Ak ste chceli prejaviť svoj názor, mali ste na to možnosť na stretku. Samozrejme že nikto z tých čo teraz najviac vykrikujú naň neprišiel! Ale už rozumiem prečo, zrejme vás odradilo nízke vstupné…
  Taktiež mi príde úplne absurdne vytvárat akúsi tabulku toho, čo môže človek od larpu očakávať na základe výšky vstupného. Ale myslím že všetci veľmi dobre pochopili kam si tým smeroval (dogyno), hlavne v spojitosti „50 euro – drak“. A vôbec si nemyslím že sme podali nejakú protichodnú informáciu, to je jednoducho fakt ktorý sa objavuje na larpoch najmä pri hráčoch ktorým peniaze nechýbajú.
  Ja osobne som zarábajúci človek a nemám problém zaplatiť za viacdenný larp 30-40 euro pokiaľ vidím že peniaze boli naozaj použité na hru. Ale pre nováčika, ktorý ide na svoju prvú akciu a nieje zárobkovo činný a mal by dať 30 euro za vstup + dopravu, jedlo, pitie, kostým a zbraň dokopy okolo 60 euro, tak jednoducho na takúto akciu nepôjde. Sami si takto odpisujeme nováčikov ktorý by neskôr mohli byt dobrými hráčmi či nádejnými organizátormi. Na larp s vysokým vstupným hráč ktorý na to nemá peniaze nepríde, ale na tie lacne larpy môže prísť aj ten, kto ma penazí dost, a toto si treba uvedomiť.
  Ako písal vyššie Terrodaun tak sa dá spraviť aj dobrý prepracovaný larp s kulisami za pár euro. Pred dvanástimi rokmi som za viacdnový larp aj s kulisami pýtal 50 SK. Jasné že v tedy som býval vo veľkej strate, ale nevadilo mi to, lebo som to robil pre ostatných a tešilo ma to. A teraz si skúste popremýšľať ktorý z vás už v tej dobe boli zárobkovo činný,. Pravdepodobne nikto, alebo vás bolo veľmi málo.
  Čo sa týka Morielu, tak ten bol vytvorený výslovene pre nováčikov a bol aj tak nastavený, preto vôbec nerozumiem tomu na čo tým Allciele narážaš?! Tu je citát zo samotnej stránky Morielu:
  „Moriel je jednodňový LARP, určený pre nováčikov, ale i skúsených hrácov. Ak ste však nováčik, neváhajte príseť, pretože ide o skupinovú akciu. Hráči sú vopred rozdelení do skupín, pričom budú rozdeľovaní tak, aby už pri registrácii bol v každej skupine aspoň jeden skúsený hráč. Preto sa nováčikovia nemusia báť, že sa nebudú vedieť zorientovať a vymotať z herných situácií“.
  Napriek tvojej kritike to asi nebol až tak odveci larp keď sa konalo 11 jeho pokračovani a na každé prišlo dosť ľudi, ktorý sa dobre bavili. Navyše mnoho dnešných larpistov vyrastalo práve na takýchto larpoch.
  Taktiež vstupné na túto nováčikovskú akciu bolo veľmi ľudové a to 1 euro.
  Za tých 12 rokov čo sa venujem larpom som organizoval alebo spoluorganizoval viac než 35 larpov rôznych typov. Ale zrejme stále niekomu moja osoba leží v žalúdku….
  Samozrejme že larpy a ich učastnici sa stale menia a určite treba sledovať ich aktuálne trendy.
  Na bezpredmetné a urážlivé príspevky na FB ktoré tam pridávali zjavne nejaký zakomplexovaný ľudia, ktorý v živote žiadne larpy neorganizovali sa vyjadrovať nebudem.
  Viac príspevkov odo mňa ani nečakajte, nemám potrebu totiž zabíjať čas nad vašími ranenými egami, lebo zjavne to nikam nepovedie.
  Čo je však na tejto celej debate najsmutnejšie a najviac zarážajúce, že nás kritizujete, že poukazujeme na to, že larpy by mali byť pre všetkých a nielen pre tých zarábajúcich….

  1. Ospravedlňujem sa za to, že som sa opýtal orgov, čo si myslia o tom, že ich niekto považuje za zarábajúcich na larpe. Keďže ste neuviedli konkrétne príklady, tak som sa opýtal orgov všeobecne. Pokiaľ viem, tak väčšina ľudí, ktorí sa zapojili do diskusie, nikoho neurážala, ale reagovala na zverejnené výstupy z vášho stretnutia. Rovnako, keď som si spätne pozrel zoznam reakcií, môžem potvrdiť, že väčšina reakcií je od aktívnych alebo bývalých organizátorov larpových hier. Či sú zakomplexovaní, to neviem posúdiť. Ale nemal som z nich taký pocit.

   A teraz k naozaj dôležitým veciam. Toto je diskusia a nikto nikoho nechce uraziť. Napísali ste váš názor a ľudia napísali tie svoje. Neboli to osobné invektívy, ale pohľady na problematiku naceňovania larpových hier. Čo je super, lebo nemému dieťaťu ani vlastná mať nerozumie.

   Výsledok? Z vášho reportu je jasné, že vám chýbajú lacnejšie hry. Super, stačí ich robiť. Ak sa na to cítite, nech sa páči. Z reakcie organizátorov, ktorí reagovali na fcb je jasné, že lacné hry sa im robiť nechce. Chcete ich k tomu nútiť? K čomu sa dostávame? K tomu, že tu budú aj drahé a lacné hry. Nie je to super? Je, lebo tu bude viac hier pre väčšiu cieľovku.

   P. S. V roku 2016 sa okrem vášho stretnutia udiali ešte ďalšie dve – pod názvom SHL (slovenské hovory larpové, prvá z nich mala vstupné, tá druhá nie – a ľudia prišli na obe). Tiež boli obe akcie s predstihom oznámené v kalendári larpov. Ak sa k vám info nedostala, mrzí nás to. Ak áno, tiež by sme sa mohli pýtať, prečo ste neprišli. Ale nebudeme sa. Máte právo neprísť kamkoľvek, kam prísť nechcete. Ak by ste tam však boli, stretli by ste sa s presne opačným názorom, na akom ste sa zhodli na vašom stretnutí. Aj s argumentmi, z ktorých sa mnohé zopakovali aj vo vašom reporte. A rovnako by sme sa pýtali, ktorá jednodňová akcia na Slovensku si pýta 30€. Jediná, o ktorej vieme my ostatní, je Zimný larp Kráľovstva vína, ktorý (a) bol plný (b) stál 30€ iba po termíne.

   P.S.S. Ja by som za normálnych okolností na vaše stretnutie rád prišiel, ale manželka bola v 9. mesiaci tehotenstva, tak som vás poprosil o report. Za ten naozaj úprimne ďakujem. Rozšíril mi obzory.

 6. Je zaujímavé ako sa to tu vyvíja. Pre ujasnenie spolu s Ragnorom som organizoval toto stretnutie a tak isto som spolu autor tak pálčivého reportu, ktoré ako vidieť veľa ľudí pobúrilo. Keď sa na to tak pozriem tak vidno že si vyberáte len isté veci a konkrétne slová z reportu.
  Písali sme že podaktorý organizátori si neváhajú pýtať 20-30 eur, vy ste si z toho urobili to že sme povedali že si orgovia pýtajú 30+, ale nevadí. Keď sa pozrieme na minuloročné akcie tak napríklad Príbehy z pohraničia mali vstupné na hru 15 eur a týždeň pred akciou 30 eur, také zimné kráľovstvo vína malo viacero cenových možností a to 10, 20, 30, 40 eur a to tých 30 eur bolo necelý mesiac pred akciou. Ale tak ako som správne pochopil, ešte aj to bolo málo keďže taký drak by mal byť pri hodnote 50 eur za akciu.
  A naopak také Máchové poviedky mali vstup len 7 eur a týždeň pred akciou 10 eur, a aj napriek tomu že tam možno neboli až tak namakané kulisy im prišlo cez 40 ľudí a vedeli sa zabaviť…
  Ono niekedy je oveľa väčší prínos na larp a celkovo do komunity niekto v teplákoch a len s nejakým tabartom, ktorý si hru užíva a dokonca ju svojím hraním dotvára (v budúcnosti to je nádejný skvelý hráč), ako niekto kto si pokúpi za 200 eur kostým a doplnky a potom len na hre žundre že tam niekto behá v teplákoch a že to by sa isto nestalo na jednodňovom larpe za 20 eur….
  No neviem či reakcie na FB sú nejaké návrhy na diskusiu, pretože podľa mňa to skôr vyzerá tak že podaktorý si potrebovali robiť z nás srandu a urážať. Neviem, možno Moško vidí niečo iné, pretože to musí byť jasné aj slepému.
  To že ste robili SHL v považskej, tak to sme sa dozvedeli až dlho potom, inak by sme radi prišli, keďže sme to mali na skok.
  Ono ťažko povedať či má táto diskusia vôbec ešte zmysel, keďže ako Moško napísal „Z reakcie organizátorov, ktorí reagovali na fcb je jasné, že lacné hry sa im už robiť nechce.“ Z toho je jasné že vy o takéto akcie nemáte a ani nebudete mať záujem.
  Ešte taká maličkosť, je zaujímavé že náš report ste držali niekoľko dní kým ste ho uverejnili a následne na to ste hneď vyhodili článok o marketingu kráľovstva vína, ale tak chápem že ste sa potrebovali nejako pripraviť na to a nejako reagovať.

  1. článok o marketingu je len moja chyba: ja som ho sľuboval Moškovi už v decembri ale až keď sa rozpútala vojna juhu proti severu som si všimol, že už je stránka plno funkčná a že ja som nespoľahlivý chuj…

  2. Za to, že sa váš článok pozdržal sa ospravedlňujem ja. Ešte to nie je celkom vymyslené a neprišla mi žiadna notifikácia, že ste ho sem nahodili. Musím to ešte prekopať. Inak to funguje tak, že článok sa normálne publikuje akonáhle požiadate o schválenie. Potom sa už len čaká na to, kým niekto opraví gramatiku, a článok posunie na frontpage. Takýto postup sme schválili na poslednom SHL – boli tam ľudia zo staršej generácie, aktuálnej aj najmladšej, z východu, severu aj západu. Necenzúruje sa tu, iba sa udržiava gramatický štandard, nech na frontpage nič nekole oči.

   Zdržanie ma mrzí.

  3. Ahojte,

   som rád, že sa tu rozprúdila diskusia aj keď by som sa do nej takto online nerád zapájal.

   Ale nakoľko sa v debate objavila aj akcia nášho občianskeho združenia, v krátkosti sa vyjadrím.

   Pri Príbehoch z Pohraničia sa sústreďme na štandardnú cenu, 15€. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že bez ohľadu na to, aký má na to kto názor, rozhodli sme sa zabezpečiť našim hráčom teplé jedlo a pitie v cene LARPu.
   Ten zvyšok rozpočtu, ktorý po tejto nezanedbateľnej položke ostane je otočený späť do akcií, kulisy, kostýmy, rekvizity. To snáď nemusím vysvetlovať. 🙂

   Čo sa týka ceny tesne pred akciou, 30€, ak ťa odradila sme veľmi radi! Presne na to slúži. Epizodický LARP sa pripravuje trošku inak ako jednoročná akcia, kde je na všetko čas pokiaľ si ho človek dobre rozplánuje. Hráči registrujúci sa krátko pred akciou su pre nás komplikácia a práve zdvojnásobená cena je mechanizmus, ktorý hráča donúti rozmyslieť si, či to myslí vážne a napríklad aj či sa teda posnaží a bude orgom odpisovať promptne pri tvorbe postavy.

   Snáď som to za našu stranu objasnil dostatočne. Kto by o tom chcel pokecať osobne, nech ma pokojne kontaktuje alebo príde na jarné SHL (info čoskoro 😉 ), radi vás na ňom privítame.

 7. Hallo,

  Zaverom by som chcela podotkut, ze z reportu asi (pls opravte ma) nemalo vyplivat ze chybaju lacne hry (lebo všetky chybaju), ako Mosko poznamenal. Skor z casti o peniazoch malo vyplivat:
  1. Nech sa robia hry vsetkeho druhu, vsetkych cenových kategorii ALE nesúhlasíme s tym pokial sa kvalita (hry celkovo) nerovna s cenou akcie, preto sa poukazuje na tie drahsie pretoze clovek si penazi vacsinou vazi a nie je mu jedno kam ich vrazi. Preto lacnejšie akcie, ktore su lepsie ako tie drahsie (po vsetkych strankach) mozu byt podnetom na zamyslenie.
  2. Ano, zakaznik rozhoduje ci pride alebo nie to je pravda, ALE vadi nam ked si org zauctuje za nieco co realne nadobudol zadarmo (nech si kludne uctuju aj za vytvorenie postavy, scenar, draka… za vsetko, ale nech ti ludia vedia realne za co platia a nech sa za to orgovia nehambia – realna suma) takze princip urcitej moralky, ktoru sem-tam zacujem ze sa neriesi – serioznosti k zakaznikovi. Toto je vsak otazka na kazdeho individualne a pokial niekto ini nezdiela rovnake hodnoty netreba o tomto bode ani diskutovat.
  3. Ustretovost kazdej strany o pomoc s hocicim. Nikto nie je nadradeny, nikto podradeny. Pretoze naozaj neznamena, ze ked robím akcie za viac penazi tak to mam automaticky tazsie. Prave naopak. Vzajomna propagacia akcii na LARPoch, nie sme konkurencia, ci? Ochota sa naucit nieco od druhych a nemysliet si o sebe, ze ja to viem najlepsie a pod. Pozyvat sa navzajom na stretka a snazit sa diskutovat s protistranou rozumne, nie pomocou sarkazmu a ironie. Naplanovat si stretka tak, aby kazda strana v nom mala zastupenie ci uz v Ba, ND, Za a realne na to stretko aj prist, nevyhovarat sa (vseobecne) a pod. – To bolo k bodu vzajomna spolupraca orgov samozrejme. Ktora by mozno vyustila k diskusii o náprave discipliny hracov ale aj samotnych orgov a pod.

 8. Takto keby boli zhrnute body aj v clanku o to produktivnejsie by sa diskutovalo.
  Ja napriklad osobne neviem z organizatorov o nikom, kto by hadzal druhemu polena pod kolena (naopak za posledny rok sa ako vidim min. 3x stretli organizatori aby si vymenili skusenosti a know-how, za vase stretnutie nemozem hovorit, ale z nasich vysla aj spolupraca (program na conoch, navstevovanie si larpov a vypomoc)). Ak mate opacne skusenosti, bolo by fajn, aby ste nam predostreli konkretne pripady, aby sme sa poucili.
  Proti lacnym larpom nikto z nas nie je, cim viac larpov en general tym lepsie.
  To co som ja mal pocit, ze vyvolalo rozhorcenie, je ze jedno z vasich tvrdeni bolo, ze neponukaju niektore larpy kvalitu za danu cenu. Kedze ste neuviedli ziaden konkretny pripad, nevieme o co sa jedna, mozno by sme s vami aj suhlasili.
  Cena neodraza vzdy kvalitu, to nepopieram, aj ked kazdy este budeme mat ine ocakavania pod tym co by mali byt atributy kvality.
  Bojim sa vsak, ze tvrdenie, ze si niektori organizatori z podujati spravili biznis bez toho, aby to komunikovali hracom, su bez skumania konkretnych pripadov, velmi daleko od pravdy a niekomu by sa mohlo zdat i urazlive/nepodlozene/smiesne. Nepoznam nikoho, kto by si daval do nakladov okrem nakupov a sluzieb od tretich stran, aj svoje sluzby ako organizatora. Ak aj nieco zostane navyse, pouzijeme to na to, aby sme dalsie podujatie mohli spravit o to lepsie. (v nasom pripade to mozem potvrdit)
  Nepoznam nikoho, kto robi larpy, ze by ich robil inak, ako nadsenec a masochista. Ak sa vsak vysledny larp zda neadekvatny, z mojich skusenosti to nie je preto, ze by ho organizator nechcel mat dobry, ale aj ked sa snazil, nakoniec to bol len clovek (alebo este horsie skupina ludi) Tak ako predtym, mozno mate ine skusenosti, ale bez konkretnych pripadov sa nijak nepoucime.
  Dufam, ze sa vam podari sa na to pozriet aj z lepsej stranky. Podla mna uz je ta stagnacia za nami, veci sa rozhybali, ved sa pozrite na tomto webe(ze znova existuje), ze sa chysta kopec akci, u nas, u vas, na vychode a ktovie kde este. Rozprudili sme debatu, trochu ohna, ale to k tomu patri, a aj ked som to nezazil, verim ze sa takto horelo aj v minulosti. Tak odlozme mece, vytiahnime spekacky a hodme rec, ci ako to bolo.

 9. Neviem ci to bolo, ale vsetci, predtym, nez budete dalej postovat, si precitajte (kludne opätovne, ak ste ho uz citali) tento clanok ohladom ceny (a zvysovania ceny) larpov
  https://medium.com/@clausraasted/43-there-isnt-more-money-for-larp-organisers-just-because-you-pay-more-81f10f11db7e#.1y1gsxgm5
  Clanok pisal Claus Raasted, osoba ktora sa venuje larpom full-time nejaky ten rok (alebo 10) a podielal sa na tvorbe viacerych velkych larpov (pri Witcher larpe si nie som isty, ale z tych znamejsich Convention of Thorns, Fairweather Manor, College of Wizardry, v decembri mali velky projekt v Saudskej Arabii ak sa nemylim 🙂 )

 10. Ja som na larpovom stretku bola. Páčilo by sa mi udržať rozmanitosť slovenskej scény, ponúkať vizuálne krásne larpy s množstvom vedľajších atrakcií, klásť dôraz na prevedenie, prenajaté priestory, ponukať služby ako predaj v stánkoch, …) a tiež pre menej majetných, ktorým nevadí nižší komfort lacné akcie (ktoré sú obsahovo výborné). TN kraj má históriu lacnejších akcií, kde je viac na hráčovi ako prispeje na dotvorenie atmosféry (kostýmy, stanový tábor…), resp. ako zvládne prebrať zodpovednosť za svoj vplyv na hru. Ale mám roky pocit, že vďaka tu chodiacej komunite sú akcie atmosféricky vynikajúce a noví hráči sa v tomto rodia. Poklona tu patrí vo veľkej miere Ragnarovi. Tu nejde o to kto spraví najlacnejší alebo najdrahší larp, pretože ja by som šla napr. na 100eurovú jednodnovku ak by daný larp mal byť zážitok po ktorom túžim, ale aj na 2eurovú hru v lese ak ma nadchne tematika a prístup organizátorov. A k prílevu nových larpistov – ako som spomínala, dostala som (aj s ďalšími) možnosť podieľať sa na Erazmus+ projekte poriadania larpových hier na 7 školách v TN kraji, dátumy sú rozobrané, hry školami objednané a my prichystaní, tak dúfam že budú čoskoro ďalšie larpáčatá 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.