Zbroj, alebo aby sme nemali otlčené hánky

jednoduchý návod na výrobu kožených rukavíc, chráničov a niekoľko obrázkov ako má vyzerať kožená zbroj.

„Au, moje prsty…“
Tak toto je asi veľmi častý prejav hráča pri bitke na LARP. Dostať po prstoch nie je žiadne umenie, a otlčené prsty, hánky a lakte sú skôr pravidlom ako výnimkou. (Hlavy a iné končatiny nespomínam, poznáte to sami…)
Najlepšie sú hokejové rukavice, ale okrem toho, že sú dosť drahé (1000+) sú aj dosť nepohodlné a neobratné pri šerme. To isté platí o hokejových chráničoch, chráničoch kolien a lakťov.
Nebavím sa teraz o plecháčoch, to je celkom iná kategória, a nielen váhová a cenová.

Takže chcem nejakú zbroj. Ale…

 • aby to veľa nestálo
 • aby som to dokázal vyrobiť doma v izbe
 • aby to nebolo ťažké (a nielen na nosenie pri hre, mnohý cestujú na hru aj 500km).

Potrebujem (podľa dôležitosti):

 • dve obrnené rukavice
 • chrániče predlaktia
 • chrániče lakťov
 • chrániče ramena (pleca)
 • zbroj na telo (aspoň formálnu)
 • prilbu
 • ochranu bokov (a suspenzor…)
 • ochranu stehien
 • nákolenky (ochranu kolena)
 • holenice
 • štít

Hneď na začiatku výroby narazíme na obrovský problém: z čoho???
Ideálny by bol plech a hrubá koža.
Ale jedno i druhé je dosť drahé a treba to vedieť spracovať, čo je asi mimo schopnosti väčšiny hráčov (nepodceňujem). Takže ostávajú len náhradné materiály – hrubý filc, látka, netkaný koberec („jekor“), podlahová krytina vhodného druhu. Filc a netkaný koberec dobre nahradí hrubú kožu, podlahová krytina kožu a plech (ale nedrží tvar, bohužiaľ).
K tomu nite, lanká, duté nity (dvojdielne), nejaké remienky, pracky, cvočky, podložky, vyradený odev, kožené rukavice… Ale aj napríklad plech z veľkých konzerv a iný zvyškový a odpadový materiál. A pravdepodobne aj nejaké tie farby.
Druhý problém je: čím???
Náradie budete samozrejme potrebovať. Prinajmenšom kladivo, nákovu (tvrdú dosku, drevený klátik, druhé veľké kladivo), nožnice, nožnice na plech, ostrý nôž, kovové pravítko, priebojník (mocný klinec), presekávače Ć3; 4 a 6 mm na otvory (alebo kliešte), sekáč, kus železnej pásoviny (2×10cm), ihly (celú sadu „s indiánom“), šidlo (stačí zo silnej ihly), kombinačky, brúsny papier, pílniky, štetce, ceruzku, fixy, výkresy (na šablóny)…

Rukavice

Najprv si obstaráme dvoje rukavice, jemnejšie vnútorné a pevnejšie celokožené vonkajšie. Do vonkajších rukavíc sa musí zmestiť ruka v tenkej rukavici. Prečo dvoje? Hrubá rukavica so štítkami zachytáva údery a vnútorná chráni ruku proti koncom nitov!
Ak je opancierovaná rukavica nepohodlná a krátka, možno odstrihnúť konce prstov.
Začneme rozmeraním. Na ruku natiahneme oboje rukavice a zovrieme ruku do pästi. Hneď vidíme, čo bude treba ochrániť: zápästie v šírke 5 až 10cm, chrbát ruky, prvé a druhé články prstov, hornú a bočnú stranu palca a posledný článok palca. Zmeriame dĺžku článkov prstov, šírku zovretej päste, dĺžku chrbta päste od hánok po zápästie, dĺžku od zápästia po posledný kĺb palca…
Ochranné štítky sa pri otvorenej dlani majú skladať ako šupiny.
Odporúčam urobiť najprv štítky z výkresu, aby ste videli, ako to bude vyzerať hotové.
Z hrubej kože alebo podlahovej krytiny si vystrihneme:

 • Štítky na články prstov, šírka je taká, aby s presahom zakryli prst a dĺžka taká, aby presahovali nad hánky a nad druhý kĺb prstu o 5-6 mm. Štítok na ukazovák môže byť o niečo širší, aby chránil proti úderu zhora (aj keď tam je záštita meča). Aj štítky na malíček môžu byť širšie, aby chránili ruku zdola.
 • Štítok na posledný článok palca, dostatočne široký, aby s presahom zakryl palec a dlhý tak, že siaha o 5-6 mm nad kĺb a za koniec palca
 • Štítok na hornú stranu palca bude asymetrický. Najlepšie jeho tvar a rozmery určíte tak, že si ho vystrihnete z výkresu a primeriate na miesto. Mal by presahovať na chrbát ruky a nad bok palca. Vhodný je aj podobný plátok na bok palca, na obrázkoch ešte nie pripevnený.
 • Štítok na bok palca nie je nevyhnutný, ale zlepší ochranu ruky. Vhodný tvar a rozmery určite rovnako ako na hornú stranu palca.
 • Štítok ma chrbát ruky je štvoruholníkový a má chrániť celý chrbát a čiastočne aj hornú a dolnú stranu päste.
 • Ochrana zápästia je urobená z pruhu širokého 5 až 10cm, ktorý obopína celé zápästie v rukavici. Nie je na škodu, ak je voľnejšia (okolo 30cm), rukavica sa bude naťahovať pohodlnejšie a na ochrane to neuberie.

Štítky na prsty prichytíme na miesto tromi alebo štyrmi dutými nitmi, tak isto na koniec palca. Hornú ochranu palca prichytíme aspoň štyrmi nitmi. Ochranu chrbta päste prinitujeme len na hornej a dolnej strane päste, pri hánkach nenitujeme. Ochranu zápästia prinitujeme podľa potreby nitmi asi 1,5cm od seba po strane päste.
Pred nitovaním si dobre rozmyslíme polohu nitov, aby bola aspoň približne symetrická (estetika!), vyznačíme a vysekneme dierky do štítkov a do hrubej rukavice. Duté nity nitujeme na železnej pásovine vloženej do prstov rukavice.

(obr. 1 – 4)

Spotreba kože: 4ks 5×2,5 cm; 3ks 7(8)×3,2cm; 4ks 5,5×2,8cm (prsty), 1 ks 9×13cm (horná strana); 1ks 4×32 cm (zápästie); 1ks 13×5cm (palec zhora) (na malíčku mám len jeden ochranný plátok)
Rukavica je v skutočnosti ľavá, obrátená na ruby, aby sa dala opraviť, keď sa začne párať.

Ochrana predlaktia a lakťa

Chránič predlaktia je prvou časťou zbroje, ktorá môže byť pod odevom. Chránič pod odev má jednu výhodu – nemusí byť urobený na estetiku, ale na funkčnosť, čo okrem iného zjednoduší výrobu. Navyše sa dá použiť aj kúpený.
Materiál: podlahová krytina, pevné plátno, hrubší filc, chemoprén, remienky, suchý zips, šnúra, široká guma…

Zbroj I

Peknú a celkom jednoduchú zbroj som videl na jednej akcii, mal ju maďarský lukostrelec…
Viac ako slová povedia obrázky:

(obr. 5 – 6)

Zbroj je pôvodne vyrobená z kože, ale celkom dobre sa dá použiť netkaný koberec „jekor“, alebo podlahová krytina – „linoleum“.
Zbroj sa navliekala cez hlavu a na oboch bokoch šnurovala.