Návod na výrobu koňa

Návod na výrobu takéhoto koňa je jednoduchý a nevyžaduje žiadnu veľkú zručnosť. Čo však vyžaduje je iste zázemie (materiál a náradie). Ak nemáte potrebne náradie, budete musieť použiť aj iné materiály, pripadne pozmeniť postup výroby (nenahrievať, ale “vyskladať”), čo ale bude s veľkou pravdepodobnosťou znamenať zmenu tvaru a zníženú odolnosť.

Na úvod

Návod na výrobu takéhoto koňa je jednoduchý a nevyžaduje žiadnu veľkú zručnosť. Čo však vyžaduje je iste zázemie (materiál a náradie). Ak nemáte potrebne náradie, budete musieť použiť aj iné materiály, pripadne pozmeniť postup výroby (nenahrievať, ale “vyskladať”), čo ale bude s veľkou pravdepodobnosťou znamenať zmenu tvaru a zníženú odolnosť. Berte ale v úvahu aj požiadavky na bezpečnosť- žiadne vyčnievajúce železo, všetky hrany obrúsiť, … Spoje a všetky kovové časti obaľte aj páskou.

Návod je síce dlhy, ale to najme kvôli tipom & trikom, ktoré som sa pri výrobe naučil, verím že väčšine by stačili priložené obrázky.

Odhadovaný čas výroby sú asi 3 dni (1h naštudovať návod, 5h ohýbanie, 1h spájanie, 1h poťah, 3h farbenie, 1h šitie, 2h doplnky, 2h k dobru).

Najprv si prečítajte celý návod a až potom začnite s výrobou!

Potrebne náradie:

Vŕtačka + vrtáky (3-4mm podľa použitého drôtu) + doštička na vŕtanie (nevŕtať do stola, ani do podlahy)

Teplovzdušná pištoľ, plamenný horák, či klasicky plynoví sporák (!pozor na bezpečnosť, hrozí riziko popálenia, či požiaru, nehanbite sa požiadať o dozor, v prípade mladistvých je to priam nutné a aspoň bude tretia ruka, ktorá nikdy nie je na zahodenie)

Zverák (nie je nutný, môžete využiť kamaráta, alebo držať diely v rukách či sa zapierať nohou, avšak so zverákom to zvládnete sami, presne a v pohode)

Pracovná rukavica (stačí jedna, ale hodia sa aj 2)

Pílka na železo, nôž, fixka, ceruzka, klinec, kombinačky, kladivo, farebná krieda, šmirgel/pilník

Potrebný materiál:

PN trubka -kostra (plastová trubka na vodu, dĺžka 250+cm, resp. 350+cm podľa veľkosti a vyhotovenia, môžu byt aj menšie kusy, vždy treba obrúsiť hrany (aj zvnútra) –nôž a šmirgel/pilník)

Drôt – spájanie trubiek (dĺžka asi meter/kúsky 10-15cm, hrúbka 3+ mm)

Latka – pokožka (ľubovoľná, ale osobne som použil starú bielu návlečku na paplón, veľkosť podľa veľkosti a vyhotovenia, bude to okolo 2krat 70x50cm)

Gombíky –oči (2, veľké čierne, nie je nutne, dá sa dokresliť fixkou)

Koza – doplnky (stačí tenká, farba by mala ladiť, ale môže sa dofarbiť, množstvom asi 2krat 7x11cm – nie je nutné, dá sa dokresliť fixkou)

Konope (tesnenie na železné vodárenské trubky), Latka (ďalšia, popis nižšie),… – hriva a chvost(nie je nutne, môžu sa dokresliť)

Popruh podľa vlastného uváženia (doporučujem niečo široké aby to nerezalo, ale môže to byť aj kombinácia popruhu s hrubým silonom, alebo niečo úplne iné, dĺžkovo okolo 250 cm)

Uzda (podľa vlastného uváženia – nie je nutná a skôr bude asi zavadzať, ale mimo bitku sa hodí ako RP prvok na riadenie koňa, jeho chytanie,… proste špagát na viac  )

Farba (textilná, moridlo , nie vode rozpustná, odtieň a množstvo podľa potreby)

Vypchávky (čokoľvek na vypchanie koňa, aby držal tvar, doporučujem vatelín, použiteľný je molitan, noviny, slama,…)

Postup:

Nakreslite si obrázok konskej hlavy, pripadne jej detaily na papier, ktorý majte stále po ruke. Doporučujem niečo kontrastne (môžete využiť zvýrazňovač hrán na váš obľúbený obrázok).

Veľkostne stačí malinky obrázok (10x10cm), dôležité je, aby ste boli schopný podľa neho vyrobiť kostru, pripadne vyrobiť/nakresliť detaily.

Obrázok zadnej časti nie je myslím nutný, je to len akási slzička a tu by som robil až kde bude hotová hlava.

Na označovanie je vhodne použiť fixku, ceruzku, či hrubú ihlu (ostrý klinec)

Vezmite trubku a umiestnite ju do rozkroku a odmerajte, kde na nej budete “sedieť“. To závisí od toho, či chcete vyrobiť aj konsky zadok (bude to vyžadovať asi 1m trubky, alebo vám bude stačiť urezaná trubka kúsok za zadkom ( stačí, aby trubka trčala asi 15cm za Váš, zbitok je pred vami).

Naznačte na trubke miesto 5 cm pred vami , tu začnete trubku nahrievať a ohýbať. Toto predstavuje miesto na konskom chrbte, kde sa krk zdvíha ak ma kôň hlavu vzpriamenú.

Pri ohýbaní majte po ruke vodu na chladenie. Ideálna je asi hadica zavesená zhora vo voľnom priestranstve (aby sa dalo manévrovať s trubkou okolo) , ale bude stačiť aj klasický vodovodný kohútik, alebo ľubovolná nádoba s vodou, do ktorej sa vám hlava koňa zmestí. Voda z kohútika by mala kvapkať (stačí 2-3 kvapky za sekundu), aby bolo možné tvarovať (chladiť) postupne.

Ak nebudete mať kvapkajúcu vodu, budete musieť trubku správne vytvarovať a ponoriť. Pozor, aj keď pustíte na trubku vodu prúdom, a ta úplné stvrdne, stále je veľmi horúca zvnútra (je možné po väčších hotových kusoch naliať vodu dnu a nechať ochladiť celu trubku).

Postupne budete ohrievať trubku od značky a ohýbať ju do požadovaného tvaru podľa obrázku nižšie. Zásadou je ohrievať väčšiu časť trubky (5-10cm), pokiaľ možno rovnomerne a najme z bokov a zo strany, ktorá sa bude ohybom naťahovať. Ak sa aj začne sama ohýbať (pod vlastnou váhou), zadržte ju rovno, nekrútiť a nahriať dostatočné veľký kus, aby ohyb mohol byt plynulí. Ak je mäkka príliš, zatiaľ čo okolie je tvrdé, schlaďte ho par kvapkami vody. Navrhujem urobiť si skúšku na kratšej trubke (ohnite ju do kruhu). Trubka je dobre nahriatá, keď je možné pôsobením malou silou zmeniť jej tvar, ale pritom sa neohýba sama od seba, alebo len na jednom mieste.

Samotné nahrievanie je možné robiť vo zveráku (kým sa plast dostatočne zohreje), ale pri použití sporáku a ani inak sa nevyhnete tomu, aby ste trubky museli nahrievať (aj) v ruke a najme ohýbať (takže tie rukavice). Aj preto je vhodne občas celú kostru ochladiť (aj zvnútra).

Ak by ste trubku zohýbali len na malej časti, začne sa akoby lámať. Nie je to až taký problém, aj keby bola trubka ohnutá na jednom mieste o 90*, bude stále pevná, ale bude to vyzerať zle. Ak už sa začne “lámať“, stlačte trubku z bokov (musíte mat rukavice!) a dane miesto schlaďte par kvapkami a pokračujte v ohýbaní kúštik vedľa.

Hlava môjho koňa ma rozmery približne 55x55cm (umiestnená v pomyselnom štvorci), pričom vrchol dosahuje asi v 35cm od začiatku.

Trubky spájajte podľa ich vzájomnej polohy:

Poloha 1 – súbežné napojenie: Vrchná trubka zostane neporušená (okrem dier na drôt), spodná sa zreže podľa čiarky, ktorý si môžete nakresliť keď trubky necháte voľne vedľa seba. Bude to vyžadovať mnoho rezania a prikladania, kým získate dobre pasujúci tvar. Použiteľná za týmto účelom je pílka (na hrubé zrezanie) a najme nôž (jemne opracovanie, čepeľ by nemala byt krátka, aby sa dobre rezalo, stačí aj 2cm čepieľka, avšak orezávacie nožíky sa môžu často lámať). Následné sa vyvŕtajú diery z bokov tak, aby ste mohli viest drôt ako keby ste chceli trubky omotať a stiahnuť na mieste, kde sa ešte nedotýkajú jedna druhej. Ďalšiu dieru vyvŕtate zhora dolu v mieste, kde už sa trubky dotýkajú takmer plochou ako na nitovanie. S nitovaním si nelámte hlavu, jednoducho drôt zahnite do strán (dopredu a dozadu, nie do bokov).

Poloha2 – napojenie: Z oboch trubiek odrezať asi 1-2cm od konca trubku do polovice. Každú z inej strany. Výrezy priložte a dočistíte aby sa čo najviac dotýkali. Zbitky (z jednej trubky) si nechajte a porežte po dĺžke na polovičky, budú slúžiť ako výstuž – vložte ich do vnútra spoja a cele prevŕtajte 2krat (obe trubky aj s výstužou pokiaľ možno naraz). Prevlečte drôt, stiahnite a konce zabúchajte kladivom od seba (pozdĺžne).
Teraz skontrolujte celú kostru. Čo sa nedá obrúsiť, to prelepte páskou (prípadne nejaký tmel a pásku).

Túto kostru položte postupne na obe plátna latky a obkreslite jeho tvar (farebná krieda). Za hlavou ho nechajte voľnejší (obkresľujte ďalej od kostry), ale maximálne 2cm v okolí brucha (voľnosťou sa reguluje hrúbka) Prípadne ak chcete širšie zviera, pridajte na viac ešte 1cm všade. Latku vystrihnite ešte o 1cm ďalej od čiarky, aby ste mali priestor na zošívanie. Pred zošitím skúste latku podľa čiar pošpendliť a takú navliecť na kostru. Pokiaľ nemáte “blbé“ oblúky, tak by to malo isť, ak mate kostru, ktorá to neumožňuje (príliš tenký krk) budete mat zošívanie o niečo ťažšie, pretože budete musieť zošívať ručne priamo na kostre. Môžete skúsiť kostru pripadne kúsok stlačiť, PN trubky sú pružné dosť, akurát to moc nepreháňajte ak mate napájacie spoje.

Obe latky zafarbiť. Postupujte podľa návodu uvedeného na farbe.

Teraz ak mate silne plátno, môžete popruh, ktorý drží koňa na majiteľovi prišiť na plátno v mieste, kde sa krk začína prudko ohýbať smerom dopredu. Pokiaľ neveríte, že latka váhu koňa udrží (bude celou váhou na nej visieť), budete musieť popruh zošiť tak, aby obopínal kostru a ku kostre ho aj prilepte, alebo priskrutkujte (malou skrutkou, môžete predrobiť dieru nahriatym klinčekom). Dľžka popruhu závisí na Vás, musíte ju viac krát vyskúšať. Kratší popruh bude ťahať hlavu koňa viac k Vám, ale zároveň moc krátky bude spôsobovať tlak v rozkroku. Radšej ho nechajte dlhší, určite poznáte triky, ako niečo skrátiť, ale na predlžovanie sa až toľko majstrov nenájde  (počítajte aj s vašim prípadným brnením).

Jediná zložitosť pri sítí môže byť hriva, ak ju chcete “reálnu“. Ja mam len nakreslenú, ale kto chce, ponukám nejaké tie nápady: kus latky, či ľanového konope (zafarbene čierno) naskladať (latku husto, konope redšie) do miesta budúceho švu a zošite skrz. Ak ste použili latku, budete ju teraz musieť nastrihať na pásiky, pripadne dorezať ostrým nožom (pozor na poťah! Ten radšej zavesiť) na franforce, konope treba asi trosku vyčesať.

Pokiaľ mate poťah na voľno, natiahnite ho na kostru.

Môžete začať vypchávať. Vezmite toľko materiálu do hrsti, koľko je adekvátne k vypchávanej časti tak, aby ste ju vypchávali v celej šírke. Nebudete ju musieť dotláčať, pri čom by mohli vznikať tade a mäkké oblasti. Na vypchávanie je najvhodnejší zmotaný vatelín. Po vypchaní zašite “brucho”.

Našite oči, z koze vystrihnite a našite doplnky – viečka, uši, nozdry, papuľu, zbitok dokreslite fixkou.

Pokiaľ ste nerobili aj zadok, upravte aj koniec trubky (môže do nej naraziť človek za vami, najme ak spadne). Môžete ju zahnúť dole, alebo zakončiť niečim oblým (a mäkkým) – kus latky veľa krát omotaný,… Ztiahnite kobercovkou.

Ak chcete vyrobiť postroj, použite google s heslom “bridle” pre vzory.