Prilba Uruk Hai

Výborný návod, ako si z obyčajného papiera a farby vyrobiť veľmi vernú kópiu kovovej prilby. Tento postup sa dá použiť na všetky typy prilieb, no autor vám výrobu predvedie na prilbe orkov z Pána Prsteňov.

V prvom rade si musíte premyslieť, akú prilbu vlastne chcete. V mojom prípade pôjde o prilbu z filmu Pán Prsteňov – Dve veže. Presnejšie, je to prilba Uruk Hai.

Základom je, aby ste si zmerali obvod hlavy. Merajte obvod cez uši, aby ste mali rezervu. Potom vystrihnite pás z tvrdého papiera – jeho dĺžka je rovná obvodu hlavy (obr.1) Keď vytvoríte takúto obruč, cez jej stred nalepte ďalší pás – pozdĺžnik. Moja prilba má špičku posunutú dozadu, vy sa snažte, pokiaľ nechcete rovnakú, aby ste mali špičku prilby v strede. Lepením ďalších pásov z výkresu vytvoríte základnú kostru prilby (obr.2). Vrchol prilby sa snažte mať v strede. Ak chcete mať prilbu podobnú šalieru, nalepte dozadu široký pás, chrániaci krk. Ten potom môžete ľubovoľne meniť, aby ste mohli pohodlne otáčať hlavou. Keď vám stačí prilba vikingského typu, tento pás samozrejme vynecháte. Teraz prídeme k samotnej práci – lepkavej, pracnej a špinavej. Nalejete do vody lepidlo (musí byť disperzné) v takom pomere, aby vznikla biela tekutina, hustejšia než voda, na dotyk musí lepiť. Treba to celé dobre rozmiešať. Do tejto „gebuziny“ budete potom máčať pásy, nastrihané z novín. No a sme pri najhoršej robote. Z novín nastrihajte pásy, široké asi 3cm. Tieto pásy do zmesi vody a lepidla tak, aby dobre nasiakli. Tieto pásy potom naliepajte na kostru prilby, tak, ako to vidíte na obrázku č.3 – pásy musia byť zvislo. Pokračujte, kým nemáte celú prilbu pokrytú pásmi. Nestačí len jedna vrstva, pokojne lepte a lepte, musí to byť pevné. Hotovú prilbu nechajte vyschnúť, trvá to aj celý deň, podľa toho, ako nasiakla vodou. Postavte prilbu napr. na fľašu, aby sa nedeformovala (obr.4). Ak vám stačí tento typ prilby (morion), vaším posledným krokom je namaľovanie a ozdobenie prilby. Prilbu môžete olemovať pásmi kartónu, alebo „vybiť“ nitmi, takisto z kartónu. Ak chcete skôr vikingskú prilbu (pre fanatikov PP je to tá, čo mali Rohanskí vo filme), nelepte na prilbu pás chrániaci krk. Dajte na ňu jeden pás pozdĺžne na spevnenie a „znitujte ho“. Takisto ju olemujte podobným pásom po obvode. Dopredu môžete pridať aj nánosník, alebo celú „masku“ (obr.5).

Pre tých, ktorí majú záujem o prilbu bojovných Uruk Hai, čítajte ďalej. Na dobre vyschnutú prilbu nalepte „priečny chochol“ z pevného kartónu (obr.6). Dopredu nalepte „masku“ (obr.7). Aby prilba vyzerala reálne, musí mať aj „pozdĺžny chochol“. Keby bola kovová, práve tu by mala spoj. Tento „chochol“ vytvoríte lepením pásikov výkresu a následným oblepením novinami, nasiaknutými onou hmotou zo začiatku (obr.8). Potom celú prilbu aj s chocholom oblepíte ďalšími pásmi novín. Bočné spevnenie prilby predstavujú tieto kartónové časti (obr.9 ). Nalepte ich z bokov na prilbu, aby trčali dopredu. Ich spodok by mal byť trochu nižšie než spodný okraj prilby. Nezabudnite na prilbu nalepiť pár papierových nitov. Namaľovanie je už na vás, ja som zvolil klasiku – čierna farba, biela ruka (obr. 10).

Vaše otázky, vylepšenia a podobne mi pošlite na decarabas@post.cz.