Prešívanica a brigantína

Návody na trochu komplikovanejšie kostýmy používané už aj pri historickom šerme.

Rozdiel medzi prešívanicou a brigantínou je hlavne v tom, že prešívanica je robená z viacerých vrstiev látky a dávala sa pod zbroj, zatiaľ čo brigantína bola kožená, vybíjaná nitmi a plieškami a slúžila buď ako zbroj, alebo sa dávala po ňu.

Prešívanica bez rukávov (obr. 1): Mala stojatý golier, v páse sa zužovala. Šnurovanie je vzadu, po bokoch, pod rukami, alebo aj vpredu, to však zriedka, lebo tým bola oslabená ochrana spredu. Nezabudnite ju prešiť ako batvat (návod na batvat je tu). Ako výplň použite vatelín, alebo vatu.

Prešívanica s rukávmi (obr. 2): rukávy musia byť tiež prešité. Na zápästiach môžte mať šnurovanie. Pozor, tu už musí byť pod pazuchami výstrih, teda medzera, takže si pod to vezmite nejaké triko, aby vám všetci neobdivovali chlpy pod pazuchou (a ženy nech si ich aspoň oholia – Annun, múdro pokyvujúc hlavou). Výstrih je tam kvôli pohyblivosti.

Brigantína (obr. 3): brigantínu robte z kože, alebo, ak ju neviete zohnať, z dvakrát preloženej koženky. Je dobré, keď ju vybijete nitmi, alebo v prípade nutnosti cvokmi (koža sa dá zohnať v obchode s vecami pre robotníkov – zváračská vesta, tá je ale drahá).