Niečo na nohy

Jednoduché návody na nohavice a topánky pre zúfalého dobrodruha.

Nohavice: ako inak, aj v stredoveku sa nosili nohavice (nie rifle, samozrejme! 🙂 ). Môžete si urobiť ranogotické, alebo neskoro gotické. Ako neskoro gotické vám poradím hrubé pančuchy, alebo takzvané cégéčka (pre západniarov: CG – ceplé gače – pozn. Annun, inteligentne). To sú tie tenké teplé nohavice, čo sa dávajú v zime pod normálne nohavice (spodky – pozn. Annun, pobavene). Dobré sú na to aj kamaše. Ranogotické sú tiež jednoduché. Vezmite si nejaké voľné gate z prirodzenej látky (žiadne rifle a tak, jednoducho tepláky, ľanové gate a tak. Hrubá padavá látka je najlepšia). Tieto gate si potom až pod kolená omotáte pásmi látky (viď prvý obrázok).

Topánky: tie sú obrovským problémom aj pre šermiarov, no dá sa s nimi poradiť. Najľahším (a najhorším) spôsobom sú onuce – normálne topánky omotané pásmi látky. Ďalšou možnosťou sú kristusky – sandále so šnurovaním. To už vyzerá lepšie. Topánky si môžete dať aj ušiť. Alebo si ich môžete vyrobiť sami. Potrebujete na to kožu, alebo veľmi hrubú a pevnú látku.

Z látky vystrihnite dva bočné diely (obrázok 2 – veľkosť záleží na vás). Zošite ich po obvode, ale najprv si to len ošpendlite a skúste, či cez to prepcháte nohu. Keď to celé zošijete, našite tam podrážku – tu treba kožu, starú kabelku, tašku, čokoľvek. Tvar podrážky získate obkreslením nohy na kožu (obrázok 3). Keď je tam našitá aj podrážka, vystrihnite ďalšie podrážky z kože a nalepte ich na tú prvú. Čím viac vrstiev kože, tým pohodlnejšie topánky. Najnákladnejším, ale vhodnejším riešením je návšteva u obuvníka, ktorý vám na to nalepí podrážku sám. Tu v KE to vyjde asi na 200 sk. Ale dbajte hlavne na to, aby koža na podrážku bola skutočne koža a nie umelina!

Iný typ topánky (pod členok – obrázok 4): je to podobné, akoby ste mali krpce. Červené diely prišijete k sebe a na spodok potom už len príde podrážka. O tej platí to, čo už bolo spomenuté. Rozmery tohto najväčšieho dielu sú na vás. Musíte si zmerať dĺžku nohy, nártu a šírku nártu. Odporúčam najprv si vyrobiť strih z papiera.