Chcem začať s LARPami, ale ako na to? A mám vôbec na to?

Na fórach sa už objavila nejedna téma založená nováčikom, či nie je príliš mladý, príliš starý, či je LARP pre neho to pravé či vhodné. Odpoveď je jednoduchá – pokiaľ chceš zažiť niečo zaujímavé, preniesť sa do sveta fantázie, si ochotný niečo pre to aj urobiť a niečo nové sa naučiť, potom ti nič nestojí v ceste.

Chcem začať s LARPami, ale ako na to? A mám vôbec na to?

Dovolím si začať s druhou otázkou. Na fórach sa už objavila nejedna téma založená nováčikom, či nie je príliš mladý, príliš starý, či je LARP pre neho to pravé či vhodné. Odpoveď je jednoduchá – pokiaľ chceš zažiť niečo zaujímavé, preniesť sa do sveta fantázie, si ochotný niečo pre to aj urobiť a niečo nové sa naučiť, potom ti nič nestojí v ceste. Samozrejme ak pôjdeš na konkrétnu akciu, budeš musieť rešpektovať pravidlá a požiadavky organizátorov (niektoré akcie sú od 10 rokov, iné od 15, ďalšie pre vybrané skupiny, tréningy pre všetkých). Nič to ale nemení na fakte, že ak budeš chcieť, určite si nejakú akciu pre Teba vhodnú nájdeš.

Skôr než začneme, registrácia na SLADe

Tak ako Teba zaujíma kde sa kedy aké LARPy konajú, ako to na nich prebieha a či sú pre Teba vhodné, tak niektorých organizátorov môže zaujímať kto si Ty, odkiaľ si a či môžu s Tebou rátať na svojej akcii. Každý organizátor totiž dúfa, že na jeho akciu niekto aj príde. A pokiaľ naokolí nebýva dosť hráčov, možno žiadnu akciu nakoniec nezorganizuje. Preto daj o sebe vedieť a zaregistruj sa na SLADe (www.slad.sk).

Nezabudni uviesť kde bývaš. Momentálne sa vyberá okres, nie mesto. K takémuto kroku sa pristúpilo po tom, čo viacerí hráči uvádzali mestské časti. Ak predtým organizátor hľadal hráčov napríklad v Bratislave, našiel 166 ľudí. Ďalších 23 hráčov síce bývalo tiež v Bratislave, ale uviedli mestské časti, či skratky. Navyše odhadom do 100 hráčov z Bratislavy zaregistrovaných vôbec nebolo. Ak s tým organizátor nerátal, jeho očakávania boli skreslené. Preto sa pristúpilo k sprehľadneniu toho, kto kde býva. Mohlo sa totiž stať, že organizátor vzdal snahu niečo organizovať práve preto, že mal zlý odhad počtu hráčov na okolí.

Dúfam, že už vieš prečo je dôležité, aby sa o Tebe vedelo 🙂 O tom, aké výhody Ti registrácia prinesie, budú zmienky aj neskôr.

Ako začať a čo potrebujem mať a vedieť?

Najjednoduchší začiatok majú zrejme tí, ktorí už poznajú skúsených hráčov. Tí vedia poradiť ohľadom výroby kostýmov, zbraní či zbrojí, prípadne poradiť ako bojovať či nebojovať, na čo si dávať pozor, akým hráčom sa v boji vyhýbať, aby nedošlo k úrazu a podobne. Skúsení hráči sú tiež dobrým zdrojom informácii. Majú veľa zážitkov, o ktoré sa radi podelia. Poznajú mnoho akcií a vedia ako to na nich chodí a ktoré sú vhodné pre začiatočníkov. Navyše je dôležité vedieť, čo od akcie, na ktorú ideš, máš a môžeš očakávať.

Ak nepoznáš v svojom okolí žiadneho hráča, ktorý by na LARPy chodil, skús si vyhľadať nejaký tréning v Tvojom meste. Ak žiadny nenájdeš, skús v zozname hráčov na SLADe vyhľadaj niekoho, kto už s LARPami nejaké skúseností má. Hráči ochotní nováčikom pomôcť a poradiť možno budú časom v zozname hráčov špeciálne označení. Slušne sa niektorému ozvi a popros ho o radu. Neozývaj sa hneď všetkým 😉 Lebo kludne sa môže stať, že Ti odpovedia všetci a Ty nebudeš stíhať čítať.

Tréningy

Veľká akcia býva pekným a efektným začiatkom, ale niekedy je tiež dobré mať na svojej prvej akcii aspoň nejaké skúsenosti s bojom či roleplayom. V niektorých mestách sa konajú tréningy, či už pravideľne alebo menej pravideľne. Na nich sa hrajú rôzne hry, bojové i založené na roleplay. Záleží na každej skupine hráčov, ktorá sa stretáva, čo uprednostňuje. Rozhodne však je tréning aj príležitosťou nájsť si nových priateľov, príjemne sa zabaviť a dozvedieť sa odpovede na mnohé z tvojich otázok.

V kalendári tréningov, ktorý sa zrejme premenuje na kalendár stretnutí, sú vypísané tréningy pravidelné i nepravidelné. Snahou je kalendár čo najviac naplniť a sprehľadniť. Taktiež sa pokúsime dosiahnuť, aby si z popisu každého tréningu zistil, kde, kedy, ako, pre koho, ako často, s akými zbraňami a kostýmami sa koná a kto ho organizuje a ako sa s ním spojiť. Nech sú všetky Tvoje otázky dopredu zodpovedané.

Ako zistím, že sa nejaká akcia koná?

Väčšina hráčov sa dozvedá o akciách z kalendára akcií na hlavnej stránke SLADu. V budúcnosti by mali byť akcie v kalendári farebne označené podľa toho, pre akú skupinu hráčov sú určené. Budeš teda vidieť, ktoré akcie sú pre Teba ako nováčika určené a ktoré sú určené pre skúsenejších hráčov.

Bez prihlásenia je však vidno len kalendár pre aktuálny rok. Ku koncu roka sa ale zíde aj kalendár na ďalší rok. Ten jednoducho uvidíš, keď sa na hlavnej stránke prihlásiš. V kalendári ti pribudne link na zoznam akcií z minulého roka a na budúci rok.

Až budeš mať dosť priateľov medzi hráčmi a organizátormi, čoraz častejšie sa o nových akciách v kalendári budeš dozvedať práve od nich. Sledovať kalendár akcií však nie je nikdy naškodu, keďže sa v ňom môžu priebežne meniť informácie. Okrem informácií o zmene na stránke akcie či spustení prihlasovania sa zvykne upresňovať popis ako nájdeš herné územie. A ten je výhodné poznať ak nechceš celé hodiny niekde blúdiť.

Ako si vyrobím zbrane?

PRESNE podľa návodu. Mnohé akcie majú svoje návody na zbrane alebo sa odvolávajú na návody iných akcií. Vďaka tomu vieš, že keď si vyrobíš zbraň, použiješ ju na viacerých LARPoch či bojovkách. Aby ti ale naozaj prešla kontrolou, pamätaj si pri výrobe zvýraznené slovo PRESNE. Mnohí hráči bez dostatočných skúseností majú nepekný zvyk sa pár dni pred akciou pýtať na fórach či im prejdú zbrane, ktoré neurobili podľa návodu a nespĺňajú požiadavky z pravidiel. Väčšinou neprejdú. Preto ak nechceš investovať do zbrane, ktorú nebudeš môcť použivať, daj si záležať na tom, aby si sa držal návodu.

Pokiaľ si ideš vyrábať svoju prvú zbraň a poznáš nejakého hráča, ktorý má s ich výrobou bohaté skúsenosti, požiadaj ho o radu či o pomoc pri samotnej výrobe. Nezabúdaj tiež, že otázkou nie je či Tvoja zbraň prejde kontrolou, ale či ňou niekoho (reálne) nezabiješ a či by si sám chcel svojou zbraňou v prípade pošmyknutia či pádu útočníka schytať riadnu šupu do zakázanej oblasti. Na nezásahové plochy je zakázané útočiť, ale môže sa to žiaľ stať. Preto vyrábaj svoje zbrane a štíty tak, aby aj v najnebezpečnejších situáciach boli čo najbezpečnejšie.

Aký si mám prichystať kostým?

Na začiatok stačí jednoduchý. Dôležité je, aby Ťa prvých pár akcií oslovilo a aby si mal chuť chodiť na ďalšie. Preto si svoju prvú akciu dobre zvoľ a nechoď na akcie, kde sa nebudeš vedieť ako nováčik aktívne zapojiť do deja. Potom, keď si budeš istý, že LARPy sú pre Teba to pravé, môžeš si zháňať ďalšie doplnky ku kostýmu či celé nové kostýmy. Dôležité zo začiatku je, aby si do herného sveta na LARPe zapadol a na základe Tvojho kostýmu bolo jasné, že do neho patríš.

Ako je to s dopravou?

Pokiaľ chceš ísť sám, môžeš. Len si dobre pozri cestu, lebo ak zablúdiš, môžeš mať problémy so signálom a len tak Ti nikto nepomôže. Na fórach SLADu (v sekcii vyčlenenej pre danú akciu) sa ale hráči zvyknú dohadovať ohľadom spoločnej cesty a prípadne skupinovej zľavy. Neboj sa pripojiť 🙂 Cesta na LARP je skvelou príležitosťou sa spoznať, nájsť si nových priateľov a prípadne pokecať o tom, ako to asi prebiehalo na predošlých ročníkoch. Na fóra ale napíš, že ideš, nech vedia, že niekto prípadne chýba a majú ho na stanici vyzerať.

Snáď som odpovedal na niektoré z Tvojich otázok. O tom ako to asi na takom LARPe či bojovke chodí, sa dozvieš viac v ďalších článkoch.