Katar typu Guillotine

Návod na výrobu kataru (alebo aj twin blades, ako to niektorí nazývajú).

Tento návod sa dá aplikovať v upravenej forme jak na katary, tak i na twinblady.

Takže vitajte u môjho návodu, inšpirovaného hrou Soulcalibur III na PS2. Pôvodne idea bola môjho brata, že si tú zbraň vyrobí, ale keďže som mu dosť pomáhal, píšem tento návod ja (nezzmar). Nápad spraviť to ako návod bol môj. Čiže budeme potrebovať:

1. Materiálne veci:
– kobercovka (najlepšie je tá na obrázku č.00, stojí 80 SK (u nás v BB) ), problém je v tom, že predtým, ako sme sa do toho pustili, netušili sme koľko nám jej bude treba, a nakoniec sme minuli asi 4 kotúče (!!!), čiže je to dosť drahý špás, aj keď dá sa možno na kobercovke aj trochu šetriť, len ja ju vždy všade dávam, lebo dobre drží a je to proste najlepší priateľ LARPera…
– karimatka (80 SK) alebo nejaký iný tlmiaci materiál
– drôt (neviem presne koľko, ale doma určite nejaký máte), v najhoršom prípade špagát
– klinčeky (tie krátke s veľkými hlavičkami, že vraj čalúnnícke sa volajú), poprípade nejaké šróby
– nástroje (kadivo, kliešte, vŕtačku, vrtáky, rašpľu, pílku a im podobné equipmenty)
– nejak drevené veci typu sololit (i keď ten môj sololit nebol skutočný sololit, ale niečo jemu podobné a ohybnejšie), nejaká tá lata podľa potreby
– nastrelovací spinkovač a spinky (obr 14)

2. Nemateriálne veci
– inšpiráciu (obrázky 01,02 & 03 ). Našou inšpiráciou bol bojovník menom Voldo z hry na PS2, ktorý používal mnoho rôznych katarov, z ktorých sme si vybrali tieto guillotíny
– otca, najlepšie aj s dieľnou, ktorý vám dovolí míňať veci čo sú v nej (v tomto bode majú dospelí neskonalú výhodu)
– nejakých kamarátov na pomoc
– sestru, ktorá rada rašpluje
– moje požehnanie 🙂

Postup:

1. Nakreslím si ako to asi bude vyzerať (obrázok 04 (dosť škaredý, ale môj úmysel ste pochopili, nie?)), splaším niekde kus sololitu, alebo jemu podobného materiálu a vyrežeme si 4 diely (obrázok 05) chceného tvaru. Môžete skúsiť aj iné tvary, keď chcete. Ja som použil dláto a kladivo na vyrezanie tých častí. Sestra ich orašplovala, aby neboli hrbolaté. (Obr. 06)

2. Zoženieme si nejakú rozumne hrubú latku, a spílime ju do tvaru ako na obrázku č. 07. Nie veľmi hrubú, sololit sa bude musieť dať na koncoch ohnúť k sebe, aby sa dotýkali, ale ani veľmi tenkú, pretože na ňu treba namontovať rúčky. Rúčky (obrázok 08) sú trocha problém, prebehal som celú Baumax a žiadne poriadne tam neboli, možno vám sa nejaké podarí nájsť. V našom prípade jedna rúčka pochádzala z pokazenej murárskej tej takej hladiacej vecičky. Tie novšie sa už asi robia s plastovými rúčkami. Mám na mysli taký obdĺžnikovú tenkú kovovú srandu, na ktorej je pripevnená rúčka. Niečo podobné murárskej lyžici. Keď pôjdete baumaxom, a náhodou to uvidíte, určite budete vedieť, o čom rozprávam. No proste jednu rúčku sme zohnali a druhý podla nej vypílili a vyrašplovali z dreva. Nie je to zas taká dlhá a namáhavá práca, keď má človek chuť a dobrú rašplu.

3. Do latky navŕtame diery, a primerane dlhými šróbami (dvoma, do každej strany rúčky jeden) pripevníme latku (obrázok 8,5). Šróbujeme to z vnútornej strany, čiže šróby najprv pôjdu cez dosku do rúčky, nie naopak. Dajte si pozor aby bola latka dobre otočená a nenamontovali ste to naopak.

4.Pripevnenie sololitových častí. Použite čalúnnícke klinčeky s veľkými hlavami a/alebo šróby (ale tie čo sa na druhú stranu dáva matička, nie tie zatáčacie). Ja som to celé ešte poistil chemoprénom. (obrázky 9 a 10)

5. Pripevnenie sololitu, alebo whatever materiál ste použil, o seba. My sme navŕtali diery vŕtačkou, a zdrôtovali to, a potom sme dali ešte aj kobercovú pásku. (obr. 11 a 12)

6. Kobercovou páskou sme potiahli hrany, a pozakrývali šróby, aby sa človek neporezal (obr. 13). Teraz nasleduje obaľovanie karimatkou (molitanom, jekorom, whatever.)

7. Za použitia značného možstva kobercovej pásky a na mieru vystrihnutých plátov karimatky oblepíme celú zbraň okrem rúčky jednou vrstvou. Na upevnenie o drevo slúžia čalúnnícke klinčeky a spinkovač (obr 14), do sololitu stačí spinkovač. Dostaneme guillotíny celopokryté karimatkou (obr 15). Rohy oblepíme viacerými vrstvami karimatky, lebo ak to nespravíte, tak tí, na ktorých útočíte sa vám určite nepoďakujú (obr 16). Finálne to vyzerá asi ako na obrázku 17, potom si to už esteticky upravte podľa vašeho vlastného cítenia a vôľe. Naše vyzerali asi takto (obr 18).

That´s all, enjoy!