Denník Elendila, kráľa Gondoru a Arnoru

Krátky „príbehový“ report z Posledného spojenectva, západoslovenského larpu na tému Pána prsteňov.

Moji zvedovia mi už dlhší čas hlásia, že v Mordore sa pripravujú na vojnu. Z Mordordorských plání k nám prichádzajú čierne mračná a nad Gondorom sa rozprestiera tma. Pripravujeme sa na vojnu, chystáme zbrane a zvolávame všetkých bojaschopných mužov.
Vyslal som poslov do Ríše mocného Gil-Galada a Elronda s prosbou o pomoc v nadchádzajúcich ťažkých časoch.

Tak a je to tu! Stráže z Osgiliatu hlásia menšie útoky na mesto. Po porade s radcami, rytiermi a s mojimi synmi Isildurom a Anarionom, vyrážam v čele armády na pomoc už obliehanému mestu. Vďaka statočnosti Gondorských bojovníkov a vďaka oddielu elfských lukostrelcov, ktorí nám prišli na pomoc sme odrazili nápor útočníkov a zatlačili ich do pevnosti Minas Morgul a začali ju obliehať.

Beda! Morgulským priesmykom dorazila obliehanému Minas Morgulu na pomoc veľká armáda vedená Deviatkou a dokonca samotným Sauronom. Spolu s mojou osobnou gardou som sa na ľavom krídle dostal do smrteľného obkľúčenia. Len s obrovskými stratami sme sa presekali späť k zvyšku mojej armády a zavelil som na ústup k Osgiliatu. Pred Osgiliathom som usporiadal svoje zbývajúce jednotky a očakával som posledný zdrvujúci úder Mordoru. Z beznádeje nás opäť dostali elfovia, ktorý prišli pod velením samotného Elronda a Gil-Galada. Príchod elfských posíl vyvolal v škretoch také zdesenie, že porušili formáciu čoho sme hneď využili a prešli do protiútoku. Ja, môj syn Isildur a Elrond, sme s mojou vernou gardou a spojenými jednotkami ľudí a elfov na ľavom krídle postupovali závratnou rýchlosťou a presekali sme si cestu až k samotnému Minas Morgulu. Cestou som Narsilom skrz-naskrz presekol jedného nazgula zatiaľ čo Elfrond svojil lukom kosil všetko čo sa naokolo pohlo.

Až priveľmi neskoro sme si všimli, že zatiaľ čo sme nezadržateľne napredovali, pravé krídlo aj s centrom armády vedené Anárionom a Gil-Galadom bolo odrazené elitou mordorskej armády v ťažkých brneniach, doprevádzané zvyšnými nazgúlmi a Sauronom, ktorého čierne strely vyvolávali v našich radách paniku a strach. Príliš neskoro sme sa rozhodli opäť sa prebojovať späť k Osgiliathu, ktorý medzičasom úplne obkľúčila čierna armáda. Boli sme v pasti!

Gondorský a Elfský bojovníci okolo mňa padali pod ranami mordorských čiernych čepelí a pod záplavou čiernych šípov, ktoré ešte viac zatemnili už aj tak tmavú oblohu. Jediným našim východiskom bolo pokúsiť sa prebojovať k severnému brodu. Boj to bol tvrdý a neľútostný a v našej zmenšujúcej sa skupine nebol nikto kto by nebol zranený. Sám som dostal pár zásahov, ale zbroj vykovaná v dávnych dobách zatiaľ zabránila vážnejšiemu zraneniu. Prelomili sme obkľúčenie a rozbehli sme sa k brodu, ktorý bol našou poslednou nádejou. Prenasledovatelia nám boli stále v pätách a tak som sa s poslednými zvyškami kráľovskej gardy rozhodol kryť ústup Isildura a Elronda. Podarilo sa, aj keď v tomto krvavom boji padli posledné zvyšky kráľovskej stráže.

S Isildurom a Elrondom sme nepozorovane dorazili a brodu a na naše zdesenie sme spozorovali armádu škretov vychádzajúcich z Čiernej brány a smerujúcu k Lorienu. Pod rúškom tmy sme sa predrodili cez brod a ponáhľali sme sa do Minas Tirithu zistiť stav armády a pripraviť sa na posledný pokus poraziť Saurona.

V Minas Tirithe nás nečakali radostné správy. Prišli sme o ľavý breh Osgiliathu, ale našťastie sa podarilo zničiť most pred Mordorskou armádou. Našťastie! Kým prídu, máme ešte čas postarať sa o ranených.

Hrôza! Už idú. Stojím na najvyššej veži Minas Tirithu a všade naokolo pokiaľ vidím sa vo vetre chvejú čierne vlajky s okom. Obliekam si zbroj, upínam si Narsil a vyrážam povzbudiť svoje demoralizované jednotky.

Tak a je to tu! Zaútočili! Prvé skupiny sa rozbili o hradby ako sa rozbíjajú vlny o skaliská. Bohužiaľ ako v mori, aj tu nasledujú ďalšie a ďalšie vlny. Brána sa rozletela na márne kúsky pod náporom baranidla a do mesta sa hrnú hody škretov. Stratu na oboch stranách sú obrovské, keď tu útok poľaví a pred bránou sa zastaví jazdec s bielou vlajkou. Som zvedavý čo chce.

Prišiel vyjednávať. Ak sa postavím ich bojovníkovi. Nechajú Minas Tirith na pokoji. Asi ich už obliehanie stálo veľa síl! Bohužiaľ aj nás, a tak nemám na výber. Biele mesto nesmie padnúť! Lúčim sa so svojimi synmi a rytiermi a rozbitou bránou vystupujem von…